Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Uniwersalność i ponadczasowość Dekalogu. Czy Dekalog można nazwać uniwersalnym i ponadczasowym? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dekalog, według tradycji biblijnej został spisany przez samego Boga na dwóch kamiennych tablicach, które zostały podarowane Mojżeszowi jako znak przymierza między Bogiem, a narodem wybranym. Dekalog zawiera dziesięć przykazań - zasad i wskazówek, którymi powinni kierować się wierni, i których powinno się przestrzegać. I chociaż czasy bardzo się zmieniły od momentu pojawienia się Dekalogu na świecie, nadal jest on aktualny w swojej wymowie.

Szczególnie dla chrześcijaństwa Dekalog od zawsze był, jest i będzie podstawowym prawem moralno-etycznym. Dekalog rozpoczyna się krótkim wstępem, w którym Bóg ogłasza, że jest jedynym Bogiem na świecie i to dzięki Niemu człowiekowi udało się zyskać wolność. W pierwszym przykazaniu Bóg mówi, że nie można czcić żadnego innego bóstwa, poza nim. Od zawsze religia chrześcijańska była religią monoteistyczną. Jest to fundamentem naszej wiary również w dzisiejszych czasach. Dekalog nie stracił na ważności, co sprawia, że jest ponadczasowy.

Wszystkie przykazania boże wciąż są aktualne. Nadal, tak jak kiedyś, nie wolno zabijać, czy kraść. W dzisiejszych czasach te dwa przestępstwa są na porządku dziennym, jednak według wiary są to grzechy, za...

Podobne wypracowania