Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Uniwersalność i ponadczasowość Dekalogu. Czy Dekalog można nazwać uniwersalnym i ponadczasowym? Wypracowanie

Dekalog, według tradycji biblijnej został spisany przez samego Boga na dwóch kamiennych tablicach, które zostały podarowane Mojżeszowi jako znak przymierza między Bogiem, a narodem wybranym. Dekalog zawiera dziesięć przykazań - zasad i wskazówek, którymi powinni kierować się wierni, i których powinno się przestrzegać. I chociaż czasy bardzo się zmieniły od momentu pojawienia się Dekalogu na świecie, nadal jest on aktualny w swojej wymowie.

Szczególnie dla chrześcijaństwa Dekalog od zawsze był, jest i będzie podstawowym prawem moralno-etycznym. Dekalog rozpoczyna się krótkim wstępem, w którym Bóg ogłasza, że jest jedynym Bogiem na świecie i to dzięki Niemu człowiekowi udało się zyskać wolność. W pierwszym przykazaniu Bóg mówi, że nie można czcić żadnego innego bóstwa, poza nim. Od zawsze religia chrześcijańska była religią monoteistyczną. Jest to fundamentem naszej wiary również w dzisiejszych czasach. Dekalog nie stracił na ważności, co sprawia, że jest ponadczasowy.

Wszystkie przykazania boże wciąż są aktualne. Nadal, tak jak kiedyś, nie wolno zabijać, czy kraść. W dzisiejszych czasach te dwa przestępstwa są na porządku dziennym, jednak według wiary są to grzechy, za które trzeba odpokutować i z których trzeba się spowiadać. Podobne sytuacja ma się z przykazaniem czczenia rodziców. Również i teraz wymaga się, aby dzieci szanowały własnych rodziców, którzy ich wychowali i zajmowali się nimi od urodzenia.

Według starotestamentowej zasady (pochodzącej z Dekalogu) należy święcić dzień święty. Bóg stworzył świat w przeciągu sześciu dni. Siódmy pozostawił sobie na odpoczynek i tak nakazał też wiernym, aby pierwszy dzień tygodnia (niedzielę) wykorzystać na odzyskanie sił i odpoczęcie. Również i w czasach obecnych chrześcijanie świętują w dzień święty. Zwykle chodzi się wtedy do Kościoła na mszę. Jak widać pochodzące z początków naszych wieków przykazania, wciąż spełniają ważną rolę w społeczności chrześcijan. Wciąż są to zasady przestrzegane i ustanawiające kanon postępowania wiernych. Na tej podstawie można stwierdzić, że Dekalog jest ponadczasowy.

Zbiór tych praw i nakazów jest także uniwersalny. Nie odnosi się on jedynie do wiary chrześcijańskiej w zupełności. Przykazanie takie jak „Nie kradnij”, czy „nie zabijaj” tyczy się nie tylko chrześcijan, ale i wyznawców innych religii. To, że nie wierzymy w Boga, nie zwalnia nas z obowiązku postępowania zgodnie z własnym sumieniem, czy ogólnie pojętymi zasadami moralnymi. 

Zasady te pokazane są w Dekalogu jasno i wyraźnie. Nie mają podwójnego dna, czy znaczenia metaforycznego. Dzięki dosłowności nie nastręczają problemów z interpretacją. Nie wymaga się w nich rzeczy niemożliwych do wykonania. Bóg oczekuje jedynie działania w zgodzie z naturą, w służbie dobra. Każda religia ma przypisane wyłącznie sobie zbiory zasad stworzone na podobieństwo dekalogu. Chociaż różnimy się w wielu poglądach, podstawowe nakazy i zakazy są takie same - nie powinno się krzywdzić bliźniego w żaden sposób.

Dekalog jest zbiorem zasad najważniejszych, fundamentalnych dla religii chrześcijańskiej. Pomimo to, że czasy się zmieniły, nadal możemy odwoływać się do niego, jak do kodeksu prawnego, co świadczy o jego ponadczasowości. Ludzie rodzą się i umierają, przemijają, a Dekalog wciąż jest ten sam, stale głosi te same prawdy. Wiara chrześcijańska od samego początku opierała się na założeniach tych dwóch kamiennych tablic. Tak jest również i dzisiaj i z pewnością tak będzie za następne dwa tysiące lat. Co najważniejsze, z Dekalogu czerpać prawdę mogą wszyscy.

Podobne wypracowania do Uniwersalność i ponadczasowość Dekalogu. Czy Dekalog można nazwać uniwersalnym i ponadczasowym? Wypracowanie