Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Islam - Hidżra - co to jest hidżra? Definicja, opis, historia

Termin „hidżra” pochodzi z języka arabskiego i dosłownie oznacza „zerwanie stosunków”, „ucieczka”. Wiąże się ona ściśle z czasami kształtowania się koncepcji religijnych, na których to oparty jest islam oraz z postacią Mahometamuzułmańskiego proroka. Początki islamu na ziemiach krajów świata arabskiego nie były łatwe. Mahomet, czyli właściwie Muhammad ibn Abdallah ibn al-Muttalib pochodził z Mekki. Tam się urodził i wychowywał. Szybko, bo w wieku sześciu lat, został sierotą.

Jest to o tyle ważne, że Mahomet dzieciństwo spędzał w podróżach. Dużo handlował, a także był członkiem wielu wypraw wojskowych. Dzięki tym doświadczeniom dowiedział się o wyznaniach takich jak judaizm i chrześcijaństwo. Wpłynęło to na niego w stopniu znacznym. Od roku 610 miewał regularne rzekome objawienia, w których ukazywać mu się miał archanioł Gabriel. W taki sposób powstały pierwsze rozdziały Koranuświętej księgi islamu.

Życie Mahometa związane było głównie z Mekką. Na samym początku swych objawień, nie dzielił się nauką z innymijedynie z najbliższą rodziną. Był to okres jednego z największych kryzysów moralnych, społecznych i gospodarczych tego miasta. Upadały rody oraz dotychczasowy system władzy. Na tych terenach nie wyznawano też żadnej konkretnej wiary, czy religii. Na dodatek doszło do zepsucia moralnego społeczeństwo. Rozpoczął się okres zniszczeń i oszustw.

Wtedy to na scenę polityczną wszedł właśnie pierwszy islamski prorok. Religia przez niego głoszona wszem i wobec godziła w interesy zamożnych mieszkańców Mekki i spotykała się z ich jawnym, ostrym sprzeciwem. Mahomet mówił o karze za złe postępowanie oraz o tym, że Bóg widzi wszystko i nic przed nim nie da się ukryć. Mekka już wcześniej uważana była za miasto święte. Czczono tam Czarny Kamień. Obawiano się, że z powodu napływu tej nowej wiary Mekka straci swoje znaczenie sakralne. Irytowano się też wymówkami samego proroka, który w społeczeństwie nie zajmował ważniejszego stanowiska, a śmiał krytykować ludzi z wyższych sfer.

Apogeum poczynań Mahometa w Mekce przypadł na rok 614. Już wtedy był on częstym gościem ulic, na których wszem i wobec głosił, co mu kazał przekazać Allah. Co ciekawe prorok nie ograniczał się do walki słownej, ale używał także walki zbrojnej, krwawo tłumiąc żądania przeciwników. Choć prześladowano tych, którzy zdecydowali się przyjąć jego naukę, sam Mahomet przez wiele lat zmagał się z rywalami o władzę. W końcu jednak musiał ulec i stało się to w roku 622.

Wtedy to prorok w sekrecie wraz z kilkudziesięcioma wyznawcami udał się do miasta o nazwie Jasrib. Miasto to zmieniło później nazwę na Madinat an-Nabi, czyli Medynę. Tutaj pojawia się termin hidżra. Ta tajemnicza przeprowadzka Mahometa w celu uniknięcia represji zamożnych mieszkańców Mekki nazywa się hidżrą. Współtowarzyszy proroka islamskiego nazwano potem muhadżirami. W Medynie z ich inicjatywy powstała pierwsza gmina religii islamskiej.

 Hidżra ma znaczenie raczej pejoratywne, gdyż oznacza dokładnie „ucieczkę Mahometa”. Bywa też określana jako hidżra wielka. Hidżrą małą było przesiedlenie wyznawców Mahometa do Etiopii w roku 615. Posunięcie Mahometa okazało się jedną z najlepiej przemyślanych decyzji, bowiem w Medynie jeszcze szybciej przyjęto jego naukę, co doprowadziło do szybkiego rozprzestrzenienia się tej religii na cały Półwysep Arabski oraz do podniesienia prestiżu osoby samego proroka.

Hidżra stała się później wydarzeniem, od którego liczy się kalendarz muzułmański. Hidżra można nazwać tym samym, czym dla chrześcijan były narodziny Jezusa Chrystusa początkiem nowej ery.

Podobne wypracowania do Islam - Hidżra - co to jest hidżra? Definicja, opis, historia