Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konkordat a prawa wiernych - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konkordat (słowo pochodzi od łacińskiego concordatus oznaczającego uzgodnienie) jest umową, jaką dane państwo zawiera ze Stolicą Apostolska (papieżem) w kwestii stosunków między tym państwem a Kościołem katolickim funkcjonującym na danym terenie. Konkordat porusza wiele różnych kwestii dotyczących możliwości religijnego życia wiernych - dotyczy kwestii małżeństwa, nauczania religii w szkołach, organizacji terytorialnej Kościoła i wielu innych spraw. Dzięki zawarciu konkordatu - podpisaniu i ratyfikowaniu (w Polsce konkordat został podpisany w 1993 r., natomiast ratyfikowany w 1998 r.) - wierni Kościoła mają znacznie więcej praw i możliwości poszerzenia swojej aktywności religijnej.

Bardzo ważnym elementem konkordatu, szczególnie w kontekście prześladowania Kościoła i jego wyznawców w latach Polski Rzeczpospolitej Ludowej, jest przyznana Kościołowi wolność sprawowania kultu - wierni uzyskali więc możliwość swobodnego uczestniczenia w nabożeństwach i różnego rodzaju organizacjach kościelnych.

Jednym z ważnych praw wiernych, jakie normowane jest w konkordacie jest tzw. małżeństwo konkordatowe, które umożliwia zawarcie ślubu kościelnego niosącego automatycznie skutki urzędowe (nie ma potrzeby tutaj zawierania tzw. ślubu...

Podobne wypracowania