Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Baptyzm - ogólna charakterystyka religii. Geneza, historia, zasady wiary baptyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Baptyzm to nurt w religii chrześcijańskiej, który narodził się w XVII w. U jego korzeni znajduje się ruch zwany anabaptyzmem. Powstał on w Szwajcarii w szesnastym stuleciu. Jego wyznawcy zgromadzili się wokół Hulrycha Zwingliego (kontynuatorem jego myśli duchowej był Jan Kalwin). Prześladowania anabaptystów spowodowały, że ludzie ci rozproszyli się niemal po całej Europie. To właśnie w wyniku ich połączenia z protestantami zamieszkującymi tereny współczesnej Anglii (jednak nie byli to wyznawcy anglikanizmu) powstał ruch baptystów.

Pierwszy zbór baptystyczny został wzniesiony w 1609 r. w Amsterdamie. Jednakże bardzo szybko został zniszczony, czego przyczyną były trwające prześladowania. Już dwa lata później, na terenie Anglii, nastąpiła reaktywacja baptyzmu, a jej przywódcą był Tomasz Helwys. Następnym miejscem, w którym ten nurt religijny rozkwitał, był kontynent północnoamerykański. Tam, za sprawą Rogera Williamsa, w kolonii Rhode Island (obecnie stan w USA) pojawiło się wielu wyznawców baptyzmu.

W 1905 r. powstał Światowy Związek Baptystów, który 88 lat później liczył już 147 tysięcy zborów, gromadzących ok. 38 milionów członków. Warto jednak...

Podobne wypracowania