Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Amisze - ogólna charakterystyka wspólnoty religijnej. Amisze w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Amisze są chrześcijańską wspólnotą religijną, która wywodzi się z konserwatywnego odłamu mennonitów. Mennonici stanowili natomiast jeden z nurtów anabaptyzmu, cechujący się bardzo restrykcyjnymi prawami obyczajowymi. Wyznawcy tej religii nie mogli m.in. nosić broni (był to XVI w.), przysięgać ani sprawować urzędów. Natomiast za przekraczanie reguł spisanych w „Fondamentboek” groziło im wydalenie ze społeczności.

Pierwsza wspólnota amiszów uformowała się w latach czterdziestych XVII stulecia. Założycielem ich Kościoła był Jakub Amman – mennonicki biskup. Wraz ze swoimi wyznawcami wyemigrował on z kantonu berneńskiego do Alzacji. Mennonitom zarzucał  przede wszystkim upadek moralności i brak wypełniania praw religijnych. Po jego śmierci (ok. 1730) wspólnota amiszów wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, a ci, którzy pozostali w Europie powrócili do gmin mennonickich. Dzisiaj największe skupiska amiszów znajdują się w Pensylwanii, Indianie, Iowa oraz Missouri. Ich religia nie jest jednolita, lecz dzieli się na osiem pomniejszych nurtów. Najważniejszy i najbardziej liczny nosi nazwę Old Order Amish (czyli starego porządku). Większość z grup amiszów...

Podobne wypracowania