Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Droga krzyżowa - Stacja 4 - opis, streszczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stacja IV - Jezus spotyka swoją Matkę

Maryja Matka, która przez całe życie towarzyszyła swemu Synowi i wspierała Go, była z Nim również w czasie tej ostatniej podróży. Szła przez cały czas w tłumie za Jezusem, a Jej serce musiało krwawić największym bólem - takim, jaki może czuć tylko matka patrząca na cierpienie swego dziecka i niemogąca go ukoić.

Jezus dopiero teraz zauważył podążającą Jego śladem matkę. Nie mogli nic sobie powiedzieć nie tylko dlatego, że wielki smutek zalewał ich serca, ale i dlatego że ich głosy prawdopodobnie zginęłyby w gwarze innych głosów. Ale im wystarczyło spojrzenie, które wyrażało wiele uczuć i emocji, a tą główną była miłość matki do syna i syna do matki.

Maryja jako niemy uczestnik tej sceny jest postacią kluczową i bardzo ważną, choć pozornie tylko drugoplanową. Ta dzielna kobieta, nie tylko wybranka Boża, nie tylko Matka Zbawiciela, ale kobieta-siłaczka, której upodlony syn prowadzony jest na śmierć. Ona wie, że za chwilę straci tego, którego najbardziej kocha. Miłość macierzyńska od chwili skazania Jezusa cierpiała szczególnie mocno.

Matka Boża, choć trzymająca się z tyłu, pozornie będąca tylko częścią tłumu, jest punktem centralnym, ponieważ...

Podobne wypracowania