Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Droga krzyżowa - Stacja 9 - opis, streszczenie, interpretacja

Stacja IX - Jezus trzeci raz upada

Ciało już po raz trzeci poddaje się pod ciężarem krzyża. Jezus jest wyczerpany zupełnie. Znów niesione drewno i ogrom grzechów powalają Boga w ludzkiej osobie i przyciągają Go ku ziemi. Ale Jezus raz jeszcze wykazuje się niezwykłym hartem ducha, ponieważ i z tego upadku zdołał się podnieść. Droga na Miejsce Czaszki niemal została pokonana.

Ten upadek, spośród wszystkich trzech jest szczególny, dlatego że mimo niewyobrażalnego utrudzenia organizmu i psychiki, mimo dwóch poprzednich załamań, Jezus zdołał bez niczyjej pomocy podźwignąć się. Na tym etapie drogi, pod tak straszliwym obciążeniem wola powinna się poddać, a zmaltretowane ciało odmówić całkowicie posłuszeństwa. 

Niezwykła musiała być wówczas pokusa zrezygnowania z dalszego wysiłku i ogromna chęć dania wytchnienia ledwie żywym członkom. Dlatego właśnie podniesienie się Jezusa z trzeciego upadku jest tak ważne - pokazuje, że należy walczyć do końca z tym, co czyni nas słabymi, choć to bardzo trudne.

Jezus pokazuje, że to dokąd zmierza, jest wartością bezcenną i dlatego warte jest największego poświęcenia. Człowiek również w swym życiu powinien o tym pamiętać. O tym, co może czekać go po śmierci, jeśli tylko pokona się trudy życia.

Umiejętność podnoszenia z upadków jest czymś niezwykle ważnym, bo to czyni silniejszym i jest dowodem, że robi się wszystko, aby ten wspaniały dar, jakim jest życie odpowiednio wykorzystać, a nie zmarnować, poprzez nieumiejętność poradzenia sobie z przeciwnościami.

Jezus zdołał zmobilizować ciało i umysł, by dotrwać do końca męczeńskiej drogi i tego uczy każdego człowieka. Bo z każdego upadku można się podnieść, jeśli tylko zaufa się Bogu i razem z nim będzie się walczyć o dotarcie do celu.

Podobne wypracowania do Droga krzyżowa - Stacja 9 - opis, streszczenie, interpretacja