Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Papież Benedykt XVI - życiorys, encykliki, wiadomości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Benedykt XVI to imię przybrane na okres papieskiego pontyfikatu przez kardynała Josepha Ratzingera, który stanął na czele Kościoła 19 kwietnia 2005 r.

Obecny papież przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w miejscowości Marktl, znajdującej się w Górnej Bawarii. Jego rodzina pochodziła z Południowego Tyrolu. Ojciec był policjantem, natomiast matka opiekowała się domem. Młody Joseph był ich trzecim dzieckiem. Cała piątka musiała wielokrotnie zmieniać miejsce zamieszkanie, gdyż głowa rodziny (także Joseph) nigdy nie wahał się okazywać swego braku akceptacji dla nazistowskiej ideologii.

W najbliższym środowisku dorastającego papieża religia katolicka była czymś niezwykle ważnym. Jego stryj był duchownym, a Georg – brat Josepha – także postanowił wybrać drogę kapłańską. Gdy młody Joseph Ratzinger osiągnął wiek czternastu lat, został przymusowo wcielony do Hitlerjugend. W 1943 r. przyszły papież otrzymał wezwanie do wojska. Służył w różnych jednostkach, głównie w obronie przeciwlotniczej. Kiedy na teren nazistowskich Niemiec wkroczyły wojska alianckie, Ratzinger trafił do obozu jenieckiego. Później został zwolniony (19 czerwca 1945 r.)  i powrócił do domu. Chociaż wojna była okresem niezwykle trudnym, rodzina Ratzingerów...

Podobne wypracowania