Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Papież Benedykt XVI - życiorys, encykliki, wiadomości

Benedykt XVI to imię przybrane na okres papieskiego pontyfikatu przez kardynała Josepha Ratzingera, który stanął na czele Kościoła 19 kwietnia 2005 r.

Obecny papież przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w miejscowości Marktl, znajdującej się w Górnej Bawarii. Jego rodzina pochodziła z Południowego Tyrolu. Ojciec był policjantem, natomiast matka opiekowała się domem. Młody Joseph był ich trzecim dzieckiem. Cała piątka musiała wielokrotnie zmieniać miejsce zamieszkanie, gdyż głowa rodziny (także Joseph) nigdy nie wahał się okazywać swego braku akceptacji dla nazistowskiej ideologii.

W najbliższym środowisku dorastającego papieża religia katolicka była czymś niezwykle ważnym. Jego stryj był duchownym, a Georg – brat Josepha – także postanowił wybrać drogę kapłańską. Gdy młody Joseph Ratzinger osiągnął wiek czternastu lat, został przymusowo wcielony do Hitlerjugend. W 1943 r. przyszły papież otrzymał wezwanie do wojska. Służył w różnych jednostkach, głównie w obronie przeciwlotniczej. Kiedy na teren nazistowskich Niemiec wkroczyły wojska alianckie, Ratzinger trafił do obozu jenieckiego. Później został zwolniony (19 czerwca 1945 r.)  i powrócił do domu. Chociaż wojna była okresem niezwykle trudnym, rodzina Ratzingerów przetrwała ją w komplecie. Najtrudniejszy zapewne był los Georga, który trafił do obozu jenieckiego we Włoszech.

Po wojnie Joseph Ratzinger rozpoczął edukację w seminarium duchownym, we Freiburgu. Zapisał się także na studia na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Dnia 29 czerwca 1951 r. Joseph i Georg Ratzingerowie zostali wyświęceni na kapłanów. Młodszy z braci zapragnął także kontynuować swoją działalność naukową. Dwa lata później zdobył tytuł doktora, napisawszy wcześniej pracę zatytułowaną: „Ludzie i Dom Boży w doktrynie kościelnej św. Augustyna”. W 1957 r. uzyskał habilitację – tym razem napisał dzieło „Teologia dziejów u św. Bonawentury”. Już rok później zaczął pełnić obowiązki profesora kolegium we Fryzyndze.

Dalsze lata życia Josepha Ratzingera przyniosły mu wiele sukcesów. W 1959 r. został on profesorem na uniwersytecie w Bonn. Następnie wykładał także na uczelni w Münster. W czasie Soboru Watykańskiego II pełnił obowiązki doradcy teologicznego arcybiskupa Kolonii – Josepha Fringsa. Dał się wtedy poznać jako zagorzały zwolennik reform w Kościele oraz wielki stronnik ruchu ekumenicznego. W marcu 1977 r. został mianowany przez Pawła VI biskupem Monachium i Fryzyngi. Cztery lata później następny papież – Jan Paweł II – mianował go prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Joseph Ratzinger musiał więc zrezygnować z funkcji biskupa Monachium, co uczynił w 1982 r. Został wtedy przeniesiony do biskupstwa w Velletri, które znajdowało się w regionie Lacjum, w prowincji Rzym. Z czasem zaczął pełnić coraz więcej obowiązków w Watykanie – został m.in. przewodniczącym Papieskiej Komisji Biblijnej, przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej oraz członkiem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

Dnia 8 kwietnia 2005 r. to właśnie kardynał Joseph Ratzinger rozpoczął mszę świętą, która była pożegnaniem Jana Pawła II. Już jedenaście dni później został on wybrany nowym papieżem i przyjął imię Benedykt XVI. Być może jego postać pozostaje nieco w cieniu wybitnego poprzednika – Jana Pawła II – ale trzeba wiedzieć, iż Joseph Ratzinger jest jednym z największych teologów naszych czasów. Jego imponujący dorobek naukowy składa się z ponad 60 książek oraz setek artykułów i rozpraw. W swoich dziełach poruszał głównie kwestie dogmatów, Jezusa Chrystusa oraz tajemnic Kościoła jako ludzkiej wspólnoty. Wiele prac poświęcił także zagadnieniom ekumenizmu, które w obecnych czasach wydają się niezwykle ważne.

W dniach 25-28 maja 2006 r. Benedykt XVI przybył na pielgrzymkę do Polski. W naszym kraju przebywał dotychczas wielokrotnie, jednak ta wizyta była pierwszą podczas jego pontyfikatu. Odwiedził Warszawę, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską oraz Częstochowę.

Benedykt XVI wydał dotychczas trzy encykliki. Pierwsza z nich – „Deus caritas est” („Bóg jest Miłością”) została opublikowana 25 stycznia 2006 r. Jej głównym tematem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. Ludzką odpowiedzią na Bożą miłość mogą być przede wszystkim dobre uczynki. Drugą encykliką obecnego papieża była „Spe salvi” („Nadzieją zbawieni”). Dzieło to podejmuje temat wielkiej roli nadziei w życiu chrześcijanina. Trzecia encyklika Benedykta XVI ukazała się 7 lipca 2009 r. Nosi ona tytuł „Caritas in veritae” („Miłość w prawdzie”). Jej najważniejszym zagadnieniem jest życie człowieka w społeczeństwie. Rozwój ludzki powinien opierać się na miłości, prawdzie oraz absolutnym przestrzeganiu najważniejszych praw.

Pontyfikat Benedykta XVI przypadł na niezwykle trudny okres. Z jednej strony nowy papież musi radzić sobie z przeszłością, z drugiej – wychodzić naprzeciw oczekiwaniom współczesnych chrześcijan. Jego działania zdają się świadczyć o tym, iż jest naprawdę wybitnym teologiem i wspaniałym człowiekiem, który potrafi udźwignąć ciężar położony przez Boga na swych barkach.

Podobne wypracowania do Papież Benedykt XVI - życiorys, encykliki, wiadomości