Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Możesz na górze Synaj - Odstępstwo Izraelitów od Boga i kult złotego cielca - znaczenie, streszczenie, interpretacja historii biblijnej

Jednym z najważniejszych momentów pielgrzymki Narodu Wybranego do Ziemi Obiecanej było „spotkanie” Mojżesza z Bogiem na górze Synaj. To właśnie tam przewodnik Izraelitów otrzymał dwie kamienne tablice zawierające treść dziesięciu przykazań. Natomiast zgromadzeni pod szczytem Izraelici czekali na swojego zwierzchnika przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy. Przez tak długi czas w głowach niektórych z nich narodził się bardzo nieprawomyślny pomysł.

Gdy Naród Wybrany oczekiwał na Mojżesza, władzę sprawował nad nim Aaron. Jednak ludzie nie darzyli go tak wielkim szacunkiem jak syna Jokebred; obawiali się, że ich dotychczasowy przywódca już nie powróci. Poprosili wtedy jego brata, by przygotował dla nich wizerunek Boga, który poprowadzi ich do Ziemi Obiecanej. Wtedy Aaron nakazał zebrać złote bransolety i pierścienie, a później przetopić je na posąg cielca.

Zachowanie ludzi niezwykle rozsierdziło Boga. Jahwe rzekł do Mojżesza, że zniszczy wszystkich ludzi, a syn Jokebred da źródło nowemu pokoleniu – pokoleniu respektującemu Boskie prawa. Przewodnik Narodu Wybranego ubłagał jednak Boga, by oszczędził Izraelitów. Kiedy zszedł do nich z góry Synaj i zobaczył, jak hucznie oddają hołd złotemu bożkowi, sam wpadł w furię i potrzaskał tablice dane mu przez Boga. Mojżesz surowo ukarał swoich ludzi. Nakazał spalić figurkę w ogniu, starł ją na proch, a później wsypał go do wody, którą musieli oni wypić. Wielu Izraelitów poniosło także śmierć. Syn Jokebred oszczędził tylko potomków Lewiego – gałąź kapłańską.

Po wszystkim, Bóg jeszcze raz wezwał Mojżesza na górę Synaj. Tam po raz drugi dał mu swoje przykazania, lecz tym razem brat Aarona sam musiał wykuć je z kamienia. Tak więc ponownie spędził on czterdzieści dni i czterdzieści nocy na wzniesieniu. Jednakże teraz Izraelici czekali na niego posłusznie i nie podejmowali żadnych działań, które mogłyby oddalić ich od Boga.

Dlaczego Naród Wybrany wpadł na pomysł, by wykonać figurkę złotego cielca i złożyć mu hołd? Odpowiedź na to pytanie znajduje się najprawdopodobniej w Egipcie, gdzie funkcjonował kult Apisa – świętego byka z Memfis, który kontrolował wylewy Nilu.

Izraelici czyniąc wyobrażenie Boga w postaci złotego cielca, złamali nakaz Jahwe, by nie wykonywać żadnych podobieństw Stwórcy (sama figurka byka nie miała negatywnego wydźwięku, lecz stanowiła podkreślenie wielkiej siły Boga). Wydarzenie to stanowi potwierdzenia wielkiej słabości ludzkiej i trudności, jakie wiążą się z wypełnianiem woli Stwórcy i pozostawaniem przy wierze.

Podobne wypracowania do Możesz na górze Synaj - Odstępstwo Izraelitów od Boga i kult złotego cielca - znaczenie, streszczenie, interpretacja historii biblijnej