Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Możesz na górze Synaj - Odstępstwo Izraelitów od Boga i kult złotego cielca - znaczenie, streszczenie, interpretacja historii biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z najważniejszych momentów pielgrzymki Narodu Wybranego do Ziemi Obiecanej było „spotkanie” Mojżesza z Bogiem na górze Synaj. To właśnie tam przewodnik Izraelitów otrzymał dwie kamienne tablice zawierające treść dziesięciu przykazań. Natomiast zgromadzeni pod szczytem Izraelici czekali na swojego zwierzchnika przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy. Przez tak długi czas w głowach niektórych z nich narodził się bardzo nieprawomyślny pomysł.

Gdy Naród Wybrany oczekiwał na Mojżesza, władzę sprawował nad nim Aaron. Jednak ludzie nie darzyli go tak wielkim szacunkiem jak syna Jokebred; obawiali się, że ich dotychczasowy przywódca już nie powróci. Poprosili wtedy jego brata, by przygotował dla nich wizerunek Boga, który poprowadzi ich do Ziemi Obiecanej. Wtedy Aaron nakazał zebrać złote bransolety i pierścienie, a później przetopić je na posąg cielca.

Zachowanie ludzi niezwykle rozsierdziło Boga. Jahwe rzekł do Mojżesza, że zniszczy wszystkich ludzi, a syn Jokebred da źródło nowemu pokoleniu – pokoleniu respektującemu Boskie prawa. Przewodnik Narodu Wybranego ubłagał jednak Boga, by oszczędził Izraelitów. Kiedy zszedł do nich z góry Synaj i zobaczył, jak hucznie...

Podobne wypracowania