Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miłosierdzie – co to jest miłosierdzie dla chrześcijan? Definicja, opis, przykłady

Miłosierdzie wynika ze współczucia, ale w przeciwieństwie do niego cechuje się postawą aktywną, która zakłada konkretne działanie w kierunku tego, kto potrzebuje pomocy. Miłosierdzie nie tylko cechuje ludzi, ale przede wszystkim jest jedną z największych cnót Boga Ojca.

Po grzechu Izraela, który odwrócił się od Pana, czcząc złotego cielca, Bóg wysłuchał Mojżesza i okazał Ludowi Wybranemu swą miłość. Wyjawił wówczas również swoje imię, czyli „Ja Jestem” lub „On Jest”. Mojżesz uznał, że Bóg jest Panem miłosiernym, który przebacza. Sam Bóg powiedział, że jest „bogaty w miłosierdzie” tak bardzo, że swego jedynego Syna odda, by ludzie mogli wejść do Jego Królestwa.

Miłosierdzie Boga objawiło się już w stworzeniu świata. Wraz z pierwszymi ludźmi przebywał w raju, ale Adam i Ewa odrzucili Jego dobroć. Następnie wybrał Izraelitów jako swój ukochany naród i zawarł z nimi przymierze. Obiecał zesłać Mesjasza, który odkupi ich grzechy. Tak się stało. Jezus umarł i zmartwychwstał dzięki miłosierdziu Boga.

Miłosierdzie wśród ludzi zaś nie jest zjawiskiem powszechnym. Człowiekowi, zwłaszcza w XXI wieku bardzo trudno znaleźć czas, siły, dobrą wolę, by postępować miłosiernie. 

Papież Jan Paweł II wzywał do uruchamiania „wyobraźni miłosierdzia”, która cechowali się Apostołowie, a dzięki której powstają bardzo pożyteczne pomysły. Miłosierdzie może ucieleśniać się w dwóch wymiarach – materialnym i duchowym. Wzorem Apostołów przykładem miłosierdzia duchowe może być oddawanie się modlitwie, za dusze żywych i zmarłych.

Zwłaszcza w dobie materializmu niezwykle ważne jest miłosierdzie duchowe. Modlitwa o dobra niematerialne, przymioty, łaski jest więc czymś bardzo ważnym. W sensie duchowym miłosierdziem jest też pamięć o ludziach i ich sprawach, problemach oraz udzielane wsparcie mentalne. 

Miłosierdzie to również pomaganie tym cierpiącym cieleśnie – chorym, słabym, nieradzącym sobie w dzisiejszym świecie, których jest bardzo wielu. Każdy, nawet najmniejszy gest miłosierdzia jest niezwykle cenny i sprawia Bogu radość. Ponieważ pomoc bliźniemu, to pomoc samemu Jezusowi.

Podobne wypracowania do Miłosierdzie – co to jest miłosierdzie dla chrześcijan? Definicja, opis, przykłady