Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sumienie - co znaczy być „człowiekiem sumienia”? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W głębi swego sumienia człowiek odkrywa prawo, którego nie nakłada sam sobie, ale któremu powinien być podporządkowany. Głos tego prawa jest zawsze tam, gdzie potrzebna jest miłość i czynienie dobra oraz unikanie zła. Każdy człowiek ma w sercu wpisane przez Boga prawo. Sumienie to najbardziej osobisty ośrodek, miejsce, gdzie człowiek spotyka się z Ojcem, z którego słyszy Jego głos.

Człowiek sumienia to człowiek, który słyszy swój wewnętrzny głos moralny i postępuje zgodnie  z jego nakazem. W odpowiednich momentach będzie to czynienia dobra,  w innych unikanie zła. Dokonuje on również prawidłowych wyborów, aprobując dobre, a potępiając złe. Sumienie stanowi postrzeganie zasad moralnych, czyli ich zastosowanie w odpowiednich okolicznościach.

Człowiek sumienia czuje się przyciągany do autorytetu prawdy wynikającego z najwyższego Dobra oraz przyjmuje jego nakazy. Taka osoba jest roztropna, ponieważ słuchając sumienia, może usłyszeć przemawiającego Boga. 

Sumienie pomaga człowiekowi słuchającego jego głosu, brać odpowiedzialność za dokonane czyny. Gdy popełnione zło będzie przez sumienie osądzone prawidłowo, to prowadzić będzie do prawdy o dobru. Wyrok sądu sumienia zapewnia nadzieję i miłosierdzie,...

Podobne wypracowania