Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytny Rzym - ustrój. Republika rzymska - instytucje, charakterystyka, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Modelem ustrojowym w starożytnym Rzymie był system polityczny zwany republiką. Republika to dosłownie władza ludu, wywodząca się ze starożytnych Aten, gdzie system ten obowiązywał.

Lacjum, czyli niewielkie państwo-miasto, rozwinęło się w największą starożytną cywilizację. Imperium rozpostarło się prawie na cały kontynent europejski, skolonizowało i podbiło część Afryki. Jednakże rozwój swój zawdzięcza w głównej mierze systemowi politycznemu, który zapewniał sprawiedliwe podejmowanie decyzji tak istotnych jak rozpoczęcie ekspansji terytorialnej. Uchwały były podejmowane przez ludność zamieszkującą dany obszar w trakcie zgromadzeń ludowych. Za powstanie republiki rzymskiej uznaje się upadek króla Tarkwiniusza Pysznego, czyli okres ok. końca VI wieku p.n.e.

Władza została rozdzielona pomiędzy różnych przedstawicieli. Najwyższą władzę sprawowała ludność rzymska, jej zakresem objęta była władza prawodawcza oraz sądownicza. Głosowano w trakcie zgromadzeń ludowych, w których udział brali wszyscy uprawnieni do tego obywatele. Z kolei władza polityczna oraz administracyjna została przekazana w ręce patrycjuszy, którzy wchodzili w skład senatu. Władza wykonawcza w zakresie wprowadzania w życie uchwal senatu oraz ludności...

Podobne wypracowania