Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zasada suwerenności narodu - Konstytucja RP. Definicja, opis zasady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zasada suwerenności narodu oznacza, iż władza w danym państwie skupiona jest w rękach narodu. Stanowi ona gwarancję, iż najważniejsza władza jest sprawowana przez obywateli, którzy zostali przez to uprawnieni do współdecydowania wraz z instytucjami publicznymi, poprzez udział w referendum. Daje ona uprawnienia przedstawicielom społeczeństwa do podejmowania decyzji z myślą o dbanie o korzyści dla wszystkich jego członków.

Zasada suwerenności narodu jest uznawana za fundamentalną dla ustroju demokratycznego. Suwerenność jest synonimem niezależności, polega ona na niepodawaniu się przez państwo pod żadną inną władzę. Zasada ta została wpisana do polskiej konstytucji jako czołowa, nienaruszalna reguła państwa demokratycznego.

Reguła suwerenności obowiązuje w większości współczesnych państw demokratycznych, stanowi bowiem naczelne ujęcie tezy władzy ludu.

Zasada ta ewoluowała przez lata. Teoria suwerenności powstała już w okresie średniowiecza, podlegała wraz z upływem lat wielu przeobrażeniom, zmieniała się definicja suwerena. Oznaczał on wtedy króla, w ujęciu monarchii absolutnej najczęściej był to tyran. Współcześnie obowiązujące jej rozumienie, mówiące o oddaniu władzy w ręce niezależnego narodu, spopularyzował J.J....

Podobne wypracowania