Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mecenas - kto to jest mecenas? Definicja. Mecenas a adwokat i radca prawny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin „mecenas” wywodzi się od imienia arystokraty rzymskiego żyjącego w I wieku p.n.e. –  Cajusa Maecenasa. Rzymianin ten zasłynął opieką sprawowaną nad różnego rodzaju artystami – szczególnie poetami i pisarzami. Słowo mecenas oznacza więc współcześnie opiekuna, protektora, człowieka, który wspiera kulturę i sztukę.

Interesujące jest to, że pojęcie mecenasa uzyskało w Polsce także inne znaczenie – jest to grzecznościowe określenie adwokatów (formalnie instytucja mecenasa nie istnieje). Przyczyn podwójnego znaczenia pojęcia mecenatu można szukać w powyżej przytoczonym źródłosłowie – jak Maecenas opiekował się artystami, tak prawnik opiekuje się osobą, która korzysta z jego usług. Istnieje jednak także drugie wytłumaczenie określania adwokatów mecenasami. W XVI wieku w Polsce funkcjonowała instytucja płatnych prokuratorów (procuratores mercenarii), którzy występowali w sprawach swoich klientów znacznie bardziej skutecznie od tzw. zastępców procesowych (instytucja działająca od XV wieku, zastępcy procesowi występowali na mocy pełnomocnictwa zamiast zainteresowanej osoby). Stosowanie terminu mecenas w stosunku do adwokatów miałoby być więc...

Podobne wypracowania