Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Immunitet - Immunitet parlamentarny - na czym polega immunitet parlamentarny? Definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin immunitet pochodzi z łacińskiego immunitas oznaczającego wolność od obciążeń – współcześnie wiąże się to z wolnością od podlegania odpowiedzialności prawnej. Immunitet przysługuje osobom pełniącym eksponowane funkcje w kraju (posłom, senatorom, prezydentowi, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, sędziom itp.), którzy podlegają ryzyku wywierania na nich wpływu czy ograniczania niezależności.

Immunitet parlamentarny jest przyznawany posłom i senatorom na podstawie art. 105 Konstytucji RP. Mimo wielu dyskusji na temat wartości immunitetu parlamentarnego, jakich źródłem są wykroczenia posłów i senatorów (np. jazda pod wpływem alkoholu), immunitet parlamentarny jest rozwiązaniem bardzo potrzebnym i stosowanym nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Celem immunitetu jest utrzymywanie niezależności posłów i senatorów, gwarantowanie swobody wypełniania mandatu oraz ochrona autonomii parlamentu.

Warto zaznaczyć, że pod pojęciem immunitetu kryją się dwa kluczowe uprawnienia. Jedno z nich jest immunitetem jako takim (o czym niżej), drugie natomiast dotyczy prawa nietykalności osobistej. Nietykalność ta oznacza zakaz aresztowania (lub innego ograniczenia wolności) w czasie pełnienia mandatu. Może do niego dojść...

Podobne wypracowania