Państwo prawa a państwo prawne - porównanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Państwo prawa i państwo prawne są dwoma zbliżonymi koncepcjami państw, kształtującymi się w czasach nowożytnych i funkcjonującymi także współcześnie. Opisują one idealny kształt państwa - wymieniają cechy, jakimi powinny charakteryzować się ustroje współczesnych państw.
Państwo prawa (lub państwo prawne) jest państwem, w którym kluczową rolę odgrywa praworządność. Jest ona tutaj rozumiana jako działanie organów państwowych ściśle przestrzegające zapisów konstytucji i ustaw - przestrzeganie prawa jest także konieczne wśród wszystkich obywateli danego kraju. Wyrazem takiego podejścia jest np. art. 7. Konstytucji RP: Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Warto pamiętać, że chociaż przestrzeganie prawa jest w państwie prawnym najważniejszym warunkiem, to jednak prawo to musi spełniać pewne wymogi aksjologiczne. Realizowanie zapisów ustaw, w sytuacji gdy zapisy te są sprzeczne z ogólnie ustaloną wizją sprawiedliwości i równości wszystkich ludzi nie jest realizowaniem idei państwa prawnego.
Współcześnie głównymi zasadami państwa prawnego jest istnienie spisanej konstytucji, prawna regulacja stosunków między państwem a obywatelem (chodzi tu o kwestie równości wobec prawa, godności i wolności człowieka), podział władzy oraz wzajemne środki kontroli, gwarancje zapewniające prawidłowość działania wymiaru sprawiedliwości, stosowność ingerencji państwa (także warunek jej konieczności) oraz opieranie działalności organów państwa na prawie, a w razie naruszenia prawa - obowiązek wypłaty odszkodowania.
Z koncepcjami państwa prawa i państwa prawnego (między którymi różnicą jest praktycznie jedynie nazwa) wiąże się współcześnie przymiotnik demokratyczny - demokratyczne państwo prawa jest ideałem, do którego realizacji dąży wiele państw, także Polska. Praktyka zachodnioeuropejska dowodzi, że do cech demokratycznego państwa prawa zalicza się: odpowiedzialność rządu, pluralizm polityczny (wielopartyjność i równość szans działania różnych partii, wraz z możliwością działania jako opozycja), niezawisłość rządów, praworządność organów państwowych, trójpodział władzy, poszanowanie praw człowieka i suwerenność ludu.
Należy pamiętać, że powyżej wymieniane cechy muszą być realizowane równocześnie, a brak jakiejkolwiek z nich prawdopodobnie dyskwalifikuje dane państwo spośród grona państwa prawnych.
Podobne wypracowania do Państwo prawa a państwo prawne - porównanie
- Odpowiedzialność konstytucyjna - definicja, opis, przykłady
- Odpowiedzialność konstytucyjna i polityczna - porównanie
- Czystki etniczne - czym są czystki etniczne? Definicja, opis, przykłady
- Czystki etniczne - Kosowo - konflikt, wojna. Opracowanie
- Odpowiedzialność parlamentarna - definicja, opis, przykłady
- Odpowiedzialność polityczna - definicja, opis, przykłady
- Organ kolegialny - definicja, opis, przykłady
- Osoba fizyczna a osoba prawna - porównanie
- Osoba prawna - definicja, opis, przykłady
- Oświadczenie woli - definicja, opis, znaczenie, rodzaje
- Prokura - definicja, opis, przykłady
- Radca prawny - definicja, opis, przykłady
- Zapytanie poselskie - definicja, charakterystyka, przykłady
- Źródła prawa międzynarodowego - opis
- Czystki etniczne - Rwanda - konflikt, wojna domowa. Opracowanie
- Czystki etniczne - Bałkany - konflikt, wojna. Opracowanie
- Czechosłowacja - Karta 77 - definicja, opis, znaczenie
- Embargo handlowe - Embargo - co znaczy embargo? Definicja, znaczenie, przykłady embarga
- Leonid Breżniew - Doktryna Breżniewa - definicja, opis, zasady funkcjonowania
- Dekolonizacja - przyczyny i skutki dekolonizacji na świecie