Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Organizmy modyfikowane genetycznie - GMO w Polsce - ustawa, prawo

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Organizmy Genetycznie Modyfikowane w skrócie GMO, czyli Genetically Modified Organisms, to rośliny lub zwierzęta, których geny zostały rozmyślnie zmienione w wyniku rekombinacji naturalnej lub też krzyżowania. Jest to definicja zawarta w Ustawie sejmowej o organizmach genetycznie modyfikowanych.

W Polsce nie występują przemysłowe uprawy roślin transgenicznych, posiadamy jednak produkty modyfikacji genetycznej, które stosowane najczęściej jako pasza dla zwierząt. Sytuację prawną reguluje wspomniana już ustawa z 22 czerwca 2001 roku o organizmach genetycznie modyfikowanych. Dotychczas wykryto już kilka nielegalnych plantacji GMO.

Organizacje zajmujące się w Polsce organizmami genetycznie modyfikowanymi to:

Komisja do spraw GMO
Minister Środowiska
Inspekcja Sanitarna
Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Inspekcja Ochrony Środowiska
Inspekcja Weterynaryjna
Inspekcja Handlowa
Państwowa Inspekcja Pracy
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
Organy Administracji Celnej

W Polsce jest wielu przeciwników produkcji organizmów genetycznie modyfikowanych. Powstała nawet specjalna fundacji ICCPC prowadząca kampanię „STOP DLA GMO W POLSCE”. Jej działacze walczą o to, by Polska stała się strefą wolną od organizmów transgenicznych. Pod tym pomysłem podpisały się już 54 organizacje oraz setki osób prywatnych. Wśród polityków jasno opowiadających się przeciwko GMO możemy wymienić takie osoby jak: Joachim Brudziński, Jolanta Szczypińska, Beata Szydło, Wojciech Kossakowski, Izabela Kloc, Marek Kuchciński, Wojciech Mojzesowicz, Janusz Piechociński i Mirosław Sekuła.

Podobne wypracowania