Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Skarga konstytucyjna jako środek ochrony wolności i praw. Skarga konstytucyjna - definicja, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W prawie konstytucyjnym pojęcie skargi konstytucyjnej oznacza ochronę praw obywatela i możliwość zaskarżenia przez niego aktów prawnych, które naruszają wolność obywatelską. Zgodnie z uprawnieniami konstytucji obywatel może wnieść skargę lub zażalenie na organ, który ogranicza wbrew konstytucji jego wolność. 

Organem, który określa zasadność takiej skargi, jest wedle ustawy zasadniczy sąd konstytucyjny, w każdym kraju jest jego odpowiednik – w USA jest to Sąd Najwyższy, w Polsce takim organem jest Trybunał Konstytucyjny. 

Wniosek taki umożliwia obywatelom prawną ochronę swobód i wolności, a także uwidacznia niespójność prawa w danym państwie. Jeżeli prawo karze obywatela bądź też zabrania mu jakichś czynności, a konstytucja je zezwala to znaczy, że mamy do czynienia z pewną niespójnością prawa. Taka skarga musi spełniać oczywiście określone warunki, przede wszystkim musi być dobrze i jasno napisana, sprecyzowana. 

Po drugie musi zawierać dokładny opis sytuacji i wskazać, jaką ustawę kwestionuje konstytucja. 

Dalej trzeba również wykazać, że konstytucja wykazuje prawo zgoła przeciwne, odmienne lub też całkowicie sprzeczne z ustawą. Wnioskodawca musi również...

Podobne wypracowania