Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bezpieczeństwo militarne państwa - Bezpieczeństwo militarne - definicja, organizacje, opis

Bezpieczeństwo najłatwiej określić jako stan wolny od wszelkiego rodzaju zagrożeń, który dotyczy danego kraju. Ważne jest to, iż jest ono zjawiskiem zmieniającym się, nigdy nie jest stałe. Możemy je podzielić na bezpieczeństwo:

- polityczne
- militarne
- ekonomiczne
- społeczne
- ekologiczne
- kulturalne

Jednym z ważniejszych pojęć z tego zbioru jest bezpieczeństwo militarne, które oznacza stan braku groźby napaści militarnej.

Państwa starają się zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo militarne na jak najwyższym poziomie, podpisując szereg układów o wzajemnej pomocy. Najważniejszym z owych dokumentów jest z pewnością Pakt Północnoatlantycki i związana z nim Organizacja Paku Północnoatlantyckiego, czyli NATO, utworzona w 1949 roku w Waszyngtonie.

Pakt, którym mowa, podpisało dziesięć krajów. Początkowo miała ona stanowić przeciwwagę dla Układu Warszawskiego, lecz po rozwiązaniu ZSRR, jej celem stało się zapewnienie bezpieczeństwa militarnego na świecie i pomocy zbrojnej wszystkim państwom członkowskim. Obecnie jej sygnatariuszami jest dwadzieścia osiem krajów.

Kolejną z organizacji mającą zapobiec powstawaniu konfliktów, jest Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jej nazwa może być mylna – członkami Organizacji są również państwa leżące poza Europą – Kanada i Stany Zjednoczone. Powstała ona 1 stycznia 1995 roku. Jej główną ideą było stworzenie i umocnienie europejskiego systemu bezpieczeństwa. Akt Końcowy OBWE jest zbiorem zasad, jakie obowiązują państwa członkowie, tak, by zapewnić równowagę militarną na świecie.

Podobne wypracowania do Bezpieczeństwo militarne państwa - Bezpieczeństwo militarne - definicja, organizacje, opis