Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hymn Polski - geneza, historia. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Każdy kraj, każde państwo czy naród posiada swój hymn, pieśń z którą się identyfikuje. Polska również ma swój hymn, którym jest Mazurek Dąbrowskiego. Mazurek Dąbrowskiego jest polską pieśnią patriotyczną napisaną w 1797 r. przez Józefa Wybickiego. Pierwotnie pieśń ta nie nosiła nazwy Mazurka Dąbrowskiego, a była Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech.

Melodia całej pieśni została oparta na melodii ludowego mazurka. Hymn Polski powstał 16–19 lipca 1797 r. we Włoszech, a ściślej w Republice Cisalpińskiej. Tekst pieśni po raz pierwszy ogłoszono w Mantui w 1799 r.

Patriotyczna pieść została ochoczo przyjęta przez większość żołnierzy, którzy z dumą śpiewali ją podczas wojennych zmagań. W 1798 r. pieśń ta była znana we wszystkich zaborach i zyskiwała sobie coraz większą popularność i przychylność polskich elit. Autorem polskiego hymnu jest Józef Wybicki, człowiek, który był pisarzem i politykiem działającym na rzecz odrodzenia narodowego.

Podobne wypracowania