Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hymn Polski - geneza, historia. Opracowanie

Każdy kraj, każde państwo czy naród posiada swój hymn, pieśń z którą się identyfikuje. Polska również ma swój hymn, którym jest Mazurek Dąbrowskiego. Mazurek Dąbrowskiego jest polską pieśnią patriotyczną napisaną w 1797 r. przez Józefa Wybickiego. Pierwotnie pieśń ta nie nosiła nazwy Mazurka Dąbrowskiego, a była Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech.

Melodia całej pieśni została oparta na melodii ludowego mazurka. Hymn Polski powstał 16–19 lipca 1797 r. we Włoszech, a ściślej w Republice Cisalpińskiej. Tekst pieśni po raz pierwszy ogłoszono w Mantui w 1799 r.

Patriotyczna pieść została ochoczo przyjęta przez większość żołnierzy, którzy z dumą śpiewali ją podczas wojennych zmagań. W 1798 r. pieśń ta była znana we wszystkich zaborach i zyskiwała sobie coraz większą popularność i przychylność polskich elit. Autorem polskiego hymnu jest Józef Wybicki, człowiek, który był pisarzem i politykiem działającym na rzecz odrodzenia narodowego.

Z wykształcenia Wybicki był prawnikiem, jego działalność polityczna zaczęła się od sejmu kiedy jako poseł w I RP rozpoczął działalność w wieku lat 20.

Słowa hymnu to przede wszystkim część polskiej historii, pierwsza zwrotka opisuje rozbiory Polski, refren opowiada o powrocie do Polski, a druga zwrotka wychwala działalność Napoleona Bonaparte, który pomógł Polakom utworzyć niepodległe państwo.

Trzecia zwrotka nawiązuje do hetmana Stefana Czarnieckiego, czwarta zwrotka (której oficjalnie brak) koiła dusze legionistów przebywających poza granicami kraju, i wreszcie piąta zwrotka przywoływała Tadeusza Kościuszkę i bitwę pod Racławicami.

Mazurek Dąbrowskiego przyjął się 26 lutego 1927 r. i oficjalnie został hymnem Polski.

Do tego miana pretendowały jeszcze dwie inne pieśni – „Rota” i „Boże coś Polskę…”

Ostatecznie przyjął się Mazurek Dąbrowskiego być może dlatego, że pieśń ta miała charyzmatyczny charakter, była symbolem walki o niepodległość. Mimo iż hymn został napisany na emigracji, to przyjął się w Polsce i do dziś stanowi o polskiej tradycji, która nawiązywała do zmagań narodu polskiego z wrogiem.

Podobne wypracowania do Hymn Polski - geneza, historia. Opracowanie