Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Herb Polski - Godło Polski - opis, geneza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Każdy kraj i każde państwo posiada swój herb i godło, z którym się utożsamia. Symbol ten ma dla danego narodu ogromną wartość. W Polsce godłem jest Biały Orzeł w koronie na czerwonym tle. Godło Polski gwarantuje Konstytucja RP która w art. 28 mówi: „Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek Orła Białego w koronie w czerwonym polu”.

Korona orła była przez jakiś czas zdjęta z godła i została przywrócona dopiero 31 grudnia 1989 r. na mocy ustawy z 29 grudnia 1989 r. o Zmianie Konstytucji PRL. 

Symbol polskiego godła ma bogatą tradycję historyczną, a pochodzenie i związane jest z legendą o Lechu, Czechu i Rusie. Legenda ta mówiła, że wszyscy trzej bracia szukali miejsca na swoje osady i Lech, jako przedstawiciel naszego narodu, wybrał teren, w którym ujrzał białego orła. Lech był założycielem państwa Polan i zgodnie z legendą wybrał miejsce na swoją siedzibę za sprawą białego orła, którego ujrzał na drzewie. 

Korona dla orła została wprowadzona już za czasów Bolesława Chrobrego, w tym też czasie były już bite monety z takim wizerunkiem. Orzeł Biały był symbolem Piastowskiej Polski. 

W 1944 r. model nowego godła nie przewidywał już korony, komuniści wyeliminowali...

TAGI: symbol Polska

Podobne wypracowania