Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gradacja - gradacja syntetyczna - definicja, charakterystyka, przykłądy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Struktura społeczna jest pojęciem, które w socjologii posiada bogatą tradycję naukowo-badawczą. Jest to statystyczny rejestr, którego dokonuje się za pomocą płci, wykształcenia i statusu majątkowego. Wedle socjologii jest ona układem relacji elementów, które wchodzą w skład społeczeństwa. W gradacyjnym ujęciu struktury społecznej wyróżnia się dwa rodzaje gradacji – prosta i syntetyczna. Prosta definiowana jest wedle jednego czynnika warunkującego, natomiast syntetyczna – jak sama nazwa wskazuje – łączy różne czynniki i cechy społeczne. Paradygmat gradacyjny został wprowadzony do socjologii stosunkowo niedawno, opisuje go Stanisław Ossowski w swoich pismach. 

Gradacja syntetyczna ma więc charakter złożony, obejmuje ona kilka kryteriów struktury społecznej – ekonomię, edukację itd. 

Takie ujęcie gradacyjne jest ściśle związane z kapitalistycznym ujęciem społeczeństwa, które wedle założeń niekoniecznie musi wskazywać jedno kryterium kwalifikacji np. wykształcenie. W tak różnorodnym świecie klasa średnia to nie tylko klasa dobrze urodzona, ale i również wykształcona itd. Struktury badawcze takiego społeczeństwa są nieco luźniej rozpatrywane. Nawet jeśli swego...

Podobne wypracowania