Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja konstytucyjna - definicja, charakterystyka, przykłady

Demokracja konstytucyjna jest ustrojem politycznym, który jest specyficznym przypadkiem demokracji przedstawicielskiej. Cechują ją wolne i uczciwe wybory oraz tzw. liberalizm i pluralizm polityczny. Bardzo często jest ona utożsamiana z demokracją parlamentarną. 

Demokracja konstytucyjna jest systemem, w którym każdy obywatel może podejmować decyzje w ramach liberalnej polityki, a decyzje te nie mogą jedynie naruszać praw mniejszości. 

W demokracji konstytucyjnej każdy ma prawo głosu i każdy ma prawo do udziału w życiu publicznym. Demokracja konstytucyjna obowiązuje w krajach unijnych i Stanach Zjednoczonych. Demokracja konstytucyjna to inaczej demokracja liberalna, czyli oparta o zasady liberalizmu. Liberalizm jest koncepcją i myślą polityczną zapoczątkowaną przez takich myślicieli jak John Locke czy John Stuart Mill. 

Demokracja konstytucyjna jest to pewien sposób sprawowania władzy i ściśle określony sposób funkcjonowania państwa. Jest on oparty jak sama nazwa wskazuje na konstytucji danego kraju. Konstytucja jest aktem prawnym, który jednorazowo nadaje charakter działalności całego państwa. Demokracja konstytucyjna uznaje, że najwyższym aktem jest konstytucja i jej postanowienia realizują całą politykę państwa. Stąd też kraje Unii Europejskiej – w tym także Polska – są zaliczane do grona takich demokracji. W Polsce konstytucja jest organem najważniejszym i najwyższym, nie wolno łamać konstytucji ani też działać wbrew jej zasadom. Konstytucja zapewnia w drodze demokracji wolność każdemu obywatelowi bez względu na wyznanie, pochodzenie, rasę czy narodowość. 

Dobrym przykładem demokracji konstytucyjnej są Stany Zjednoczone, które bardzo wysoko cenią sobie wolność i poszanowanie drugiego człowieka. Modele demokracji oparte na liberalizmie pochodzą od klasycznych już myślicieli, oprócz Locke’a czy Milla warto wspomnieć o ojcach założycielach Ameryki – Benjaminie Franklinie, Tomaszu Jeffersonie, Tomaszu Paine itd. Liberalizm jest światopoglądem, który najwyżej ceni wolność osobistą jednostki, a co za tym idzie własność prywatną. Demokracja konstytucyjna pozwala na działanie i swobodę każdego obywatel, tak aby nie musiał się on obawiać, że jest wykluczony ze społeczeństwa z powodu swojej odmienności. 

Podobne wypracowania do Demokracja konstytucyjna - definicja, charakterystyka, przykłady