Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bankowość centralna - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bankowość centralna jest jednym z najważniejszych obszarów bankowości w każdym kraju. Bank centralny posiada ogromną odpowiedzialność i kształtuje politykę finansową w całym kraju – dokonuje on emisji banknotów narodowych, zapewnia bezpieczeństwo obiegu pieniężnego oraz reguluje różnego rodzaju problemy wynikające z emisji walutowej. 

Bank centralny kształtuje politykę pieniężną każdego kraju, stoi na straży sytuacji finansowej kraju i dąży od utrzymania stabilności cen, walczy również o umocnienie się pieniądza, danej waluty. 

Bank centralny zarządza rezerwami walutowymi i prowadzi politykę dewizową. 

Spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność w sferze wykonywania usług bankowych, reguluje stosunki z bankami komercyjnymi. W Polsce centralnym bankiem jest NBP – Narodowy Bank Polski, który działa od 1945 r., od 1989 r. NBP prowadzi jedynie emisję pieniądza oraz dokonuje denominacji.

 Bank centralny jest instytucja, która odpowiada za funkcjonowanie całego sektora finansowego i bankowego w danym kraju. Z reguły jest taki bank podporządkowany strukturom państwowym, dzięki czemu jest uzależniony od decyzji rządu. Mimo iż zajmuje się on emitowaniem pieniądza gotówkowego,...

Podobne wypracowania