Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Banknoty i monety euro - wygląd, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Waluta euro jak każda waluta posiada swoje banknoty i monety, które są w obiegu w państwach, które przyjęły walutę euro. Waluta euro posiada następujące nominały: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 Euro. Wszystkie banknoty mają taki sam wygląd w każdym kraju strefy euro, jedynie monety mają inny wizerunek. Banknoty są emitowane przez EBC i posiadają podpis prezesa Banku Centralnego. Szata graficzna waluty euro jest charakterystyczna, na każdym banknocie jest budowla z różnej epoki. 

Na stronie awersu zazwyczaj jest okno lub budowla w kształcie bramy czy fortecy. Z kolei na rewersach mamy wizerunek mostu. 

Na każdym banknocie znajduje się jest flaga unijna oraz nazwa Banku Centralnego – EBC, w różnych językach, ściśle ujmując - pięciu. Dodatkowo na każdym banknocie jest wizerunek Europy, parafka prezesa Banku Centralnego i łaciński napis nazwy waluty. Banknoty i jej szata graficzna zostały ściśle wybrane w procesie konkursu 12 lutego 1996 r. 

Ostatecznie zwyciężył projekt Roberta Kaliny. Obecnie Unia przymierza się do wprowadzenia kolejnej emisji banknotów z nowym podpisem prezesa. Każdy banknot posiada unikalną budowlę w jakimś stylu architektonicznym. 5 euro to styl klasyczny, 10 euro to romanizm,...

Podobne wypracowania