Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Banknoty i monety euro - wygląd, charakterystyka

Waluta euro jak każda waluta posiada swoje banknoty i monety, które są w obiegu w państwach, które przyjęły walutę euro. Waluta euro posiada następujące nominały: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 Euro. Wszystkie banknoty mają taki sam wygląd w każdym kraju strefy euro, jedynie monety mają inny wizerunek. Banknoty są emitowane przez EBC i posiadają podpis prezesa Banku Centralnego. Szata graficzna waluty euro jest charakterystyczna, na każdym banknocie jest budowla z różnej epoki. 

Na stronie awersu zazwyczaj jest okno lub budowla w kształcie bramy czy fortecy. Z kolei na rewersach mamy wizerunek mostu. 

Na każdym banknocie znajduje się jest flaga unijna oraz nazwa Banku Centralnego – EBC, w różnych językach, ściśle ujmując - pięciu. Dodatkowo na każdym banknocie jest wizerunek Europy, parafka prezesa Banku Centralnego i łaciński napis nazwy waluty. Banknoty i jej szata graficzna zostały ściśle wybrane w procesie konkursu 12 lutego 1996 r. 

Ostatecznie zwyciężył projekt Roberta Kaliny. Obecnie Unia przymierza się do wprowadzenia kolejnej emisji banknotów z nowym podpisem prezesa. Każdy banknot posiada unikalną budowlę w jakimś stylu architektonicznym. 5 euro to styl klasyczny, 10 euro to romanizm, 20 euro to gotyk, 50 euro to renesans, 100 euro to barok i rokoko, 200 euro to secesja, a 500 euro to modernizm. Banknoty euro, jak każde banknoty, posiadają ułatwienia dla osób niewidzących, są na nich wypukłe symbole, drukowane linie umożliwiające niewidomym pełną identyfikację nominału itd. Zabezpieczeniami banknotów euro są tradycyjnie – hologram, tusz o mieniącym kolorze i liczba kontrolna. Dodatkowo mamy reakcję na oświetlenie i specyficzny układ w dotyku. 

Jest także kod kreskowy, który można zobaczyć, dając banknot pod światło, kod oznacza nominał banku. Jeśli chodzi o monety - tutaj każdy kraj ma swoje produkcje i swoje monety, które różnią się wizerunkami, dla przykładu Włosi mają na monetach euro symbole związane ze swoją tradycją – Dante Alighieri, Leonardo da Vinci itd. 

Z kolei Słowacy umieszczają budowle swoich zamków i pałaców, itd. Każdy kraj, który ma swoje monety euro stara się umieścić na nich coś, co związane jest bezpośrednio z ich państwem. 

Podobne wypracowania do Banknoty i monety euro - wygląd, charakterystyka