Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sekty - Hare Kryszna - charakterystyka, informacje, ideologia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W przeważającej mierze działalność sekt opiera się na chęci zdobycia władzy lub pieniędzy, pomimo to cel ten jest ukrywany niejednokrotnie także przed członkami doń przynależącymi. Cechą charakterystyczną, która pozwala odróżnić sekty od innych zorganizowanych czy mniej zorganizowanych zbiorowości, jest zupełne uzależnienie jednostki od tej grupy, efektem czego jest z kolei izolacja – często całkowita – członków sekt od rodziny, przyjaciół i – szerzej – od świata. Osoby, które wstąpiły do takich grup, przebywają z reguły w zamkniętych pomieszczeniach i są pozbawieni dostępu do jakichkolwiek informacji.

Sekta Hare Kryszna  (inna terminologia to: Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny) powstała w 1966 roku w Nowym Yorku. Pomimo iż do Polski jej idee dotarły już w połowie lat 70. XX wieku, to do oficjalnej rejestracji doszło ponad dekadę później, gdyż dopiero w roku 1988.

Wyznawcy Hare Kryszna są przez zdecydowaną większość socjologów zaliczani do sekt o podłożu religijnym, chociaż można się wciąż jeszcze spotkać z opinią traktującą ich jako najaktywniejszą subkulturę religijną. W swojej ideologii nawiązują oni do kultury hinduskiej. Zasadniczą formą aktywności wyznawców tej sekty...

Podobne wypracowania