Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sekty - Hare Kryszna - charakterystyka, informacje, ideologia

W przeważającej mierze działalność sekt opiera się na chęci zdobycia władzy lub pieniędzy, pomimo to cel ten jest ukrywany niejednokrotnie także przed członkami doń przynależącymi. Cechą charakterystyczną, która pozwala odróżnić sekty od innych zorganizowanych czy mniej zorganizowanych zbiorowości, jest zupełne uzależnienie jednostki od tej grupy, efektem czego jest z kolei izolacja – często całkowita – członków sekt od rodziny, przyjaciół i – szerzej – od świata. Osoby, które wstąpiły do takich grup, przebywają z reguły w zamkniętych pomieszczeniach i są pozbawieni dostępu do jakichkolwiek informacji.

Sekta Hare Kryszna  (inna terminologia to: Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny) powstała w 1966 roku w Nowym Yorku. Pomimo iż do Polski jej idee dotarły już w połowie lat 70. XX wieku, to do oficjalnej rejestracji doszło ponad dekadę później, gdyż dopiero w roku 1988.

Wyznawcy Hare Kryszna są przez zdecydowaną większość socjologów zaliczani do sekt o podłożu religijnym, chociaż można się wciąż jeszcze spotkać z opinią traktującą ich jako najaktywniejszą subkulturę religijną. W swojej ideologii nawiązują oni do kultury hinduskiej. Zasadniczą formą aktywności wyznawców tej sekty jest medytacja i modlitwa do Kryszny (najczęściej powtarzając jego imię w formie mantry). Wyróżniają się przy tym grą na orientalnych instrumentach. Jedną priorytetowych dla sekty Hare Kryszna wartości jest kult przyrody, przy jednoczesnej negacji czy wręcz odrzuceniu współczesnej cywilizacji. Członkowie tej sekty są wegetarianami. Bezpośrednim tego powodem jest to, że w swojej filozofii propagują poszanowanie dla każdej żyjącej istoty.

Jednym z podstawowych założeń członków ruchu Hare Kryszna jest dążenie do duchowej samorealizacji i niezgoda na jakiekolwiek przejawy przemocy. U podłoża ich filozofii leży również postulowanie wiary w reinkarnację. Uważają, że kiedy człowiek w swoim życiu kieruje się dobrymi uczynkami, może liczyć na wyższy poziom reinkarnacji w następnym życiu. Wyróżniają się też swoim wizerunkiem zewnętrznym, gdyż oznaką przynależności do sekty są hinduskie stroje, a w przypadku mężczyzn – także ogolone głowy.

Dzień dla wyznawców Hare Kryszny zaczyna się o 3:30 – wówczas biorą zimny prysznic i nakładają specjalną glinkę na 12 miejsc na ciele. Przyjęty przez nich rytm dnia i życia prowadzi do wielu zagrożeń. Przykładowo, ograniczenie czasu snu i niskobiałkowa dieta są najczęstszą przyczyną wyniszczenia organizmu, a stosowane w sekcie metody manipulacji niejednokrotnie doprowadzają w konsekwencji do schizofrenii. W wielu przypadkach również członkowie tego ruchu oddają na jego rzecz cały majątek nie tylko swój, ale także rodzinny. Charytatywne cele zbiórek służą im niczym kamuflaż do zarabiania pieniędzy. Warto również dodać, iż w Polsce sekta ta skupia szacunkowo blisko 12 tysięcy członków.

Podobne wypracowania do Sekty - Hare Kryszna - charakterystyka, informacje, ideologia