Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Naród - wspólnota językowa - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Naród jest pojęciem bardzo złożonym i trudnym do zdefiniowania. Jedną z charakterystycznych cech wyznaczających to pojęcie jest wspólnota językowa. Naród jest grupą ludzi, którą cechują pewne przymioty, takie jak wspólne pochodzenie etniczne lub wspólnota językowa. Wspólnota językowa jest jednym z podstawowych kryteriów, ze względu na które definiuje się naród. 

Wspólnota językowa może być wyznacznikiem narodowości, może też być próbą połączenia różnych narodów. Przykładem może tutaj być wspólnota językowa krajów bałto-słowiańskich lub nadbałtyckich. Naród, jako wspólnota językowa, definiowany jest za pomocą podobieństw językowych i tradycji, z jakich wywodzą się różne wspólnoty, które łączy podobieństwo językowe. Niektórzy badacze są przekonani, że wspólnota językowa oznacza realną cechę narodu i jest z definicji podstawową cechą, która stanowi o wspólnocie danej grupy. 

Naród posługuje się tym samym językiem, jest więc wspólnotą językową, chociaż nie do końca się z tym zgadzają niektórzy historycy. Jeżeli za istotę narodowości nie uznaje się pochodzenia...

TAGI: naród język

Podobne wypracowania