Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Struktura zawodowa Polski - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Struktura zawodowa Polski jest podziałem ludności zamieszkującej nasz kraj ze względu na wykonywane zawody. Dzięki temu, że mamy do czynienia z taką różnorodnością zawodową, możemy społeczeństwo rozłożyć na pewne jednostki, które spełniają się w określonych zadaniach. Oznacza to, że ludzie wykonują zawody, do których zostali powołani. W Polsce jak w każdym innym kraju występuje ogromna różnorodność zawodowa, co spowodowane jest to tym, że tak jak i na Zachodzie, tak i u nas system wolnorynkowy spowodował, że dzisiaj każdy może sam decydować o tym, kim chce być. 

Dzięki badaniom socjologicznym można sprawdzić, które zawody cieszą się popularnością, a które nie mają wzięcia. Społeczeństwo składa się więc z określonych zawodów, a każda jednostka (człowiek) przynależy do jakiejś jednej grupy. Jeśli chodzi o strukturę zawodową w Polsce to można wyróżnić trzy główne sektory – przemysłowy, rolniczy i edukacyjny.

Trudno jednoznacznie wyznaczyć obecne struktury zawodowe. Najbardziej pożądane tego typu zjawisko jest bardzo zmienne i ulega notorycznej aktualizacji ze względu na to, że rynek pracy i cały sektor gospodarczy rozwija się w szalonym tempie. Z reguły zawody dzieli się na specjalistyczne,...

Podobne wypracowania