Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Struktura warstwowa Polski - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polska jest krajem, który po 1989 r. rozpoczął proces demokratyzacji, a co za tym idzie proces odejścia od socjalizmu na rzecz kapitalizmu i wolnego rynku. Tego typu podejście spowodowało, że społeczeństwo polskie zaczęło się różnicować i rozpoczął się proces tworzenia warstw społecznych w naszym kraju. Współcześnie wyróżnia się kilka klas społecznych, które stanowią strukturę warstwową Polski. 

Do podstawowych klas społecznych można zaliczyć klasę wyższą, średnią, niższą i tzw. podklasę, czyli dunder class. 

Klasę wyższą stanowią bogaci i wysoko wykwalifikowani ludzie, bardzo często są to przedsiębiorcy, członkowie rządu, wysocy urzędnicy państwowi lub samorządowi itd. Są to po prostu specjaliści i eksperci w danej dziedzinie, którą cechuje wysokie zarobki i wysoki status majątkowy. 

Po klasie wyższej jest tzw. klasa średnia – middle class, są to średni i mali przedsiębiorcy, właściciele sklepików i zakładów a także specjaliści pracujący na etacie mieszczący się w tzw. średniej krajowej zarobków. Kolejną klasą jest klasa niższa. Są to rolnicy indywidualni, którzy prowadzą małe gospodarstwa, do nich zaliczyć też można osoby bezrobotne i robotników, którzy...

Podobne wypracowania