Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zagrożenia demokracji w Polsce. Wypracowanie

Demokracja jest ustrojem społeczno-politycznym, w którym każdy obywatel ma prawo głosu i każdy głos jest brany pod uwagę. Jak każdy system polityczny, tak i demokracja, ma swoje zagrożenia. Ponieważ demokracja jest systemem, w którym może wygrać najbardziej skrajna partia polityczna, uważa się, że stanowi ona sama dla siebie zagrożenie. 

W Polsce takim zagrożeniem mogą być skrajne ruchy prawicowe czy też lewicowe. Chociaż ich poparcie nie przekracza progu wyborczego to jednak wzrost ich poparcia obserwuje się zazwyczaj w sytuacjach kryzysowych. Zagrożeniem demokracji w Polsce są nie tylko ruchy ekstremalne, ale także korupcja, przekupstwo i różnego rodzaju układy polityczne spowodowane chęcią zysku. Demokracja nie ma w zasadzie żadnych zabezpieczeń – po prostu wygrywa ten, który zdobędzie największą liczbę głosów. 

W Europie można znaleźć przypadki, kiedy w wyborach wygrywały partie o skrajnych poglądach np. Front Narodowy Le Pena we Francji, partia Jorga Haidera w Austrii itd. Ruchy prawicowe, nacjonalistyczne czy też faszyzujące zdobywają siłę, w momencie kiedy pojawia się kryzys gospodarczy albo ekonomiczny. Zawiedzeni ludzie głosują na skrajne partie, bo nie widzą alternatywy. Jest to jedna z teorii politologicznych: zdesperowani i zdezorientowani ludzie głosują na partie skrajne, które ich zdaniem mogą rzeczywiście wprowadzić realne zmiany ustrojowe. 

W ten sposób demokracja może doprowadzić do zmiany ustroju, jak to miało miejsce np. w Niemczech w czasach Adolfa Hitlera, który wygrał wybory demokratycznie a następnie wprowadził ustrój totalitarny – narodowy socjalizm. 

Zagrożenia demokracji w Polsce być może nie są aż tak realne ale trzeba mieć się na baczności, ruchy skrajne zawsze znajdą swój elektorat i przy odrobinie szczęścia są w stanie wygrać wybory. Demokracja nie potrafi wykluczyć takich ruchów ponieważ opiera się na wolności słowa i wolności światopoglądowej, pogwałcenie tego prawa równałoby się ze swego rodzaju totalitaryzmem, którego nikt nie akceptuje. 

System demokratyczny w Polsce na szczęście nie ma takich dylematów, chociaż ruchy nacjonalistyczne i skrajnie prawicowe czy też lewicowe bardzo często zyskują poparcie uliczne, podczas rozruchów i manifestacji otrzymują wsparcie ze strony społeczności. 

Demokracja to rządy ludu, głos większości, jeżeli np. ruch nacjonalistyczny chce dojść do władzy musi iść drogą demokratyczną, musi więc stworzyć chwytliwy i ponętny program polityczny, bardzo często oparty na populizmie. Ruchy te wykorzystują obecną sytuację polityczną i gospodarczą do wykazania błędów oponentom, a tym samym do zyskania sobie przyszłego elektoratu. 

W Polsce demokracja ma się dobrze, mimo wielu afer i problemów z partiami politycznymi, nie obserwujemy wzmożonej działalności skrajnych ruchów, stanowią one jedynie margines polityczny. Nie można jednak ich bagatelizować. To, że dzisiaj zagrożenia dla demokracji nie są tak widoczne, nie oznacza, że nie mogą się pojawić w przyszłości. 

Podobne wypracowania do Zagrożenia demokracji w Polsce. Wypracowanie