Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zagrożenia demokracji w Polsce. Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja jest ustrojem społeczno-politycznym, w którym każdy obywatel ma prawo głosu i każdy głos jest brany pod uwagę. Jak każdy system polityczny, tak i demokracja, ma swoje zagrożenia. Ponieważ demokracja jest systemem, w którym może wygrać najbardziej skrajna partia polityczna, uważa się, że stanowi ona sama dla siebie zagrożenie. 

W Polsce takim zagrożeniem mogą być skrajne ruchy prawicowe czy też lewicowe. Chociaż ich poparcie nie przekracza progu wyborczego to jednak wzrost ich poparcia obserwuje się zazwyczaj w sytuacjach kryzysowych. Zagrożeniem demokracji w Polsce są nie tylko ruchy ekstremalne, ale także korupcja, przekupstwo i różnego rodzaju układy polityczne spowodowane chęcią zysku. Demokracja nie ma w zasadzie żadnych zabezpieczeń – po prostu wygrywa ten, który zdobędzie największą liczbę głosów. 

W Europie można znaleźć przypadki, kiedy w wyborach wygrywały partie o skrajnych poglądach np. Front Narodowy Le Pena we Francji, partia Jorga Haidera w Austrii itd. Ruchy prawicowe, nacjonalistyczne czy też faszyzujące zdobywają siłę, w momencie kiedy pojawia się kryzys gospodarczy albo ekonomiczny. Zawiedzeni ludzie głosują na skrajne partie, bo nie widzą alternatywy. Jest to jedna z teorii politologicznych:...

Podobne wypracowania