Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Unia walutowa - bankowość centralna. Bankowość centralna Unii Walutowej i Gospodarczej - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Unia walutowa jest unią, w której państwa decydują się na integrację gospodarczą opierającej się na wprowadzeniu wspólnej waluty. W 1992 r. zgodnie z Traktatem z Maastricht wprowadzono Unię Gospodarczą i Walutową (UGW), która ma za zadanie wprowadzić wspólną walutę w krajach Unii Europejskiej oraz doprowadzić do zmiany polityki pieniężnej. 

Do UGW należą wszystkie państwa unijne, ale w III etapie znajduje się 17 z nich: Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy, Grecja, Słowenia, Cypr, Malta, Słowacja, Estonia. 

Powstanie UGW i unii walutowej ma związek z koncepcją EWG, już od samego początku próbowano ustanowić wspólną walutę w ramach Unii Europejskiej jednak wcześniejsze próby okazały się bezowocne. Najpierw próbowano tego dokonać za pomocą planu Wernera, który się nie powiódł. W 1972 r. rozpoczęto budowę Europejskiego Systemu Walutowego, który ostatecznie powołano w 1978 r. na wniosek Francji i RFN. Sednem tego systemu okazały się ERM i ECU.

ERM to inaczej mechanizm kursów walutowych a ECU to europejska jednostka walutowa. 

Bankowością centralną w UE jest EBC – czyli Europejski Bank...

Podobne wypracowania