Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Suchocka - premierzy RP - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hanna Suchocka urodziła się 3 kwietnia 1946 roku w Pleszewie. W 1968 roku ukończyła  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a następnie uzyskała na swojej macierzystej uczelni stopień doktora nauk prawnych. Pracowała jako nauczyciel akademicki, była ponadto członkiem Stronnictwa Demokratycznego, z ramienia którego została wybrana jako poseł na Sejm PRL. 

Podczas głosowania w przedmiocie delegalizacji „Solidarności” jako jedna z nielicznych posłów Stronnictwa opowiedziała się przeciwko. Została za to zawieszona w prawach członka partii. Niewiele później zdecydowała się z niej wystąpić i do końca kadencji Sejmu pozostała posłanką bezpartyjną. Potem jeszcze czterokrotnie piastowała mandat posła na Sejm RP. 

W czasie trwania tych kadencji zasiadała m.in.: w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego czy Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Pełniła również funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Ustawodawczej. 10 lipca 1992 roku Hanna Suchocka, po uzyskaniu odpowiedniego poparcia Sejmu, objęła urząd Prezesa Rady Ministrów. Ówczesny brak możliwości zbudowania większościowego rządu spowodował, iż stanęła na czele koalicyjnego rządu, złożonego z siedmiu partii...

Podobne wypracowania