Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czechy - religia w Czechach. Opracowanie tematu

Czechy są państwem środkowoeuropejskim, południowym sąsiadem Polski. Historia państwa czeskiego sięga IX wieku i wcześniej – pierwszego zjednoczenia zamieszkujących tamte tereny plemion słowiańskich. W 884 roku czeski władca Borzywoj I przyjął religię chrześcijańską. Warto przypomnieć, że 80 lat później (966 r.) religię chrześcijańską z rąk czeskich przyjęło państwo polskie.

Tysiąc lat później, u progu XX wieku, w Czechach ok. 97% mieszkańców było katolikami, natomiast pozostałe 3% deklarowało wiarę ewangelicką. W ciągu XX wieku religijność Czechów ulegała jednak znacznym zmianom, w roku 2009 Czechy stanowiły jeden z najbardziej zateizowanych krajów świata – ateizm deklarowało ponad 60% mieszkańców.

Niechęć do Kościoła katolickiego narastała w Czechach już od czasów stłumienia ruchu husyckiego przez katolickich Habsburgów w XVII wieku. Ważnym impulsem odchodzenia Czechów od Kościoła katolickiego było jednak dopiero wydostanie się Czech spod wpływu Cesarstwa Austro-Węgierskiego po zakończeniu I wojny światowej. W ramach odcięcia się od przeszłości i przy dużej chęci tworzenia własnego niepodległego państwa, hasło porzucenia katolicyzmu stawało się bardzo nośne. Wówczas religię katolicką porzuciło ok. 20% Czechów i Morawian – duża część z nich stała się ateistami, a inni założyli Kościół Czechosłowacki (Husycki Kościół Czechosłowacki), nawiązujący do XIII i XIV-wiecznego nauczania Jana Husa.

Należy podkreślić, że działalność Jana Husa ponad sto lat przed wystąpieniem Marcina Lutra była pierwszą w historii próbą wydostania się spod ideologicznej dominacji Kościoła katolickiego.

Po II wojnie światowej Czechy znalazły się w orbicie oddziaływań Związku Radzieckiego – ateistyczna ideologia komunistyczna sprzyjała dalszej, pogłębionej laicyzacji społeczeństwa, która trwa po dzień dzisiejszy. Po odzyskaniu niepodległości nastąpił krótkotrwały zwrot ku religii – było to jednak zjawisko przejściowe.

Współcześnie, mimo że wiarę w Boga deklaruje ok. 34% Czechów, zwyczaje religijne (katolickie lub protestanckie) praktykuje zaledwie 6% mieszkańców.

Podobne wypracowania do Czechy - religia w Czechach. Opracowanie tematu