Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Międzynarodowe Towarzystwo Finansowe (IFC) - MTF - organizacja, cele, członkowie

MTF to skrótowa nazwa Międzynarodowego Towarzystwa Finansowego (po angielsku – IFC). Instytucja ta zrzesza wiele państwa, przede wszystkim tych rozwijających się.

Międzynarodowe Towarzystwo Finansowe zostało założone w roku 1956. Celem powołania takiej organizacji miało być głównie koordynowanie spraw finansowych państw członkowskich. Poza tym MTF zajmuje się finansowaniem prywatnych firm, doradztwem finansowym, kontrolą rynków finansowych w krajach należących do Towarzystwa, udzielaniem pożyczek państwom potrzebującym.

Inicjatywa utworzenia tego rodzaju instytucji powstała z chęci istnienia względnej jedności finansowej i udzielania sobie wzajemnej pomocy. Główny filar działalności Towarzystwa to udzielanie długotrwałych kredytów. Zaletą takich działań jest brak konieczności uzyskania gwarancji rządowej. W praktyce oznacza to, iż MTF jest organizacją niezależną, która podejmuje decyzje i określa kierunek działań we własnym zakresie. Jest ona jednak blisko związana z Bankiem Światowym i jest jego członkiem.

Niemal każde państwo może otrzymać wsparcie finansowe od Towarzystwa. Jak już wspominano, nie jest konieczna gwarancja, dlatego też MTF wspiera przede wszystkim sektor prywatny i funkcjonujące w nim firmy. Ważne przy udzielaniu pożyczki są: przeznaczenie firmy i jej cel działania. Jeżeli dzięki rozwojowi danej korporacji zmniejszy się ubóstwo państwa, to z pewnością MTF okaże mu swoją pomoc. Natomiast w zakresie doradztwa finansowego Towarzystwo skupia się przede wszystkim na: dostępie do finansowania, ochronie środowiska i zrównoważonego rozwoju społecznego oraz infrastrukturze. Równie ważnym działaniem, które podejmuje Towarzystwo, jest przeprowadzanie szkoleń i realizacja rozmaitych finansowych projektów, między innymi w wielu światowych bankach. Służy to ich rozwojowi, pracownicy poszerzają swoją wiedzę, a w konsekwencji – państwa członkowskie na tym zyskują.

Obecnie jest aż stu osiemdziesięciu jeden członków Międzynarodowego Towarzystwa Finansowego. Oprócz członków rzeczywistych, istnieją jeszcze kraje o tzw. ograniczonym uznaniu, ale w pewien sposób one także mogą liczyć na pomoc Towarzystwa.

Warto dodać również, iż organizacja ta jest największą taką na świecie i jak żadna inna zapewnia państwom członkowskim możliwość otrzymania pożyczki, dba o rozwój państw i pomaga w organizacji sektora prywatnego.

Podobne wypracowania do Międzynarodowe Towarzystwo Finansowe (IFC) - MTF - organizacja, cele, członkowie