Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trójkąt Weimarski - cele, historia, zadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trójkąt Weimarski to międzynarodowa organizacja utworzona przez przywódców trzech państwa (stąd „trójkąt”) – Polski, Niemiec oraz Francji. Poprawna i oficjalna nazwa instytucji brzmi: Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej.

Ugrupowanie to zostało powołane do życia w roku 1991. Na uroczystości zatwierdzenia istnienia organizacji przybyli przedstawiciele wszystkich państw członkowskich – z Polski minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, z Francji – Roland Dumas, natomiast z Niemiec – Dietrich Genscher.

Głównym celem założenia Komitetu było zapewnienie stałego kontaktu i współpracy pomiędzy jego członkami. Działanie miało opierać się na wzajemnej działalności politycznej, obronnej, naukowej i kulturalnej. W praktyce oznaczało oficjalne zawarcie porozumienia i utrzymywanie szeroko pojętego sojuszu. Należy wspomnieć, iż powołanie Trójkąta Weimarskiego poprzedzone zostało podpisaniem Traktatu o Przyjaźni i Solidarności między Polską a Francją. Następnie Polska podpisała z Niemcami Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Współpracy. Akty te stanowiły wstęp do oficjalnej współpracy i „głównego” sojuszu. Przywódcy trzech państw...

Podobne wypracowania