Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trójkąt Weimarski - cele, historia, zadania

Trójkąt Weimarski to międzynarodowa organizacja utworzona przez przywódców trzech państwa (stąd „trójkąt”) – Polski, Niemiec oraz Francji. Poprawna i oficjalna nazwa instytucji brzmi: Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej.

Ugrupowanie to zostało powołane do życia w roku 1991. Na uroczystości zatwierdzenia istnienia organizacji przybyli przedstawiciele wszystkich państw członkowskich – z Polski minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, z Francji – Roland Dumas, natomiast z Niemiec – Dietrich Genscher.

Głównym celem założenia Komitetu było zapewnienie stałego kontaktu i współpracy pomiędzy jego członkami. Działanie miało opierać się na wzajemnej działalności politycznej, obronnej, naukowej i kulturalnej. W praktyce oznaczało oficjalne zawarcie porozumienia i utrzymywanie szeroko pojętego sojuszu. Należy wspomnieć, iż powołanie Trójkąta Weimarskiego poprzedzone zostało podpisaniem Traktatu o Przyjaźni i Solidarności między Polską a Francją. Następnie Polska podpisała z Niemcami Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Współpracy. Akty te stanowiły wstęp do oficjalnej współpracy i „głównego” sojuszu. Przywódcy trzech państw członkowskich ustalili wówczas, iż zgadzają się na zobowiązania dotyczące pełnienia szczególnej roli w Europie. Miała ona polegać na konieczności swoistego przywództwa i prowadzenia innych krajów ku lepszemu.

Należy wspomnieć, iż uczestnictwo w Komitecie miało szczególne znaczenie przede wszystkim dla Polski. Po okresie socjalizmu ponownie wstąpiła ona w szereg państw demokratycznych i została uznana za sojusznika godnego zaufania.

Przywódcy Trójkąta Weimarskiego spotykają się na tzw. szczytach. Pierwsze spotkanie miało miejsce w roku 1991, w dzień powołania organizacji do życia. Bywało, iż członkowie instytucji spotykali się co roku, zdarzało się też, iż szczyty odbywały się nieregularnie (często z ważnych przyczyn).

Następne spotkania (poczynając od roku 1991) odbywały się w latach: 1998, 1999, 2001, 2003, 2005, 2006. Ostatni szczyt miał miejsce 7 lutego 2011 roku w Warszawie. Oprócz tak zwanych szczytów, w których uczestniczą najważniejsi obywatele, w ramach Trójkąta odbywają się również spotkania ministrów spraw zagranicznych, spotkania przywódców państw oraz spotkania parlamentarzystów.

Podobne wypracowania do Trójkąt Weimarski - cele, historia, zadania