Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Gruba czwórka” - partie polityczne - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Określenie „Gruba czwórka” ma dwojakie znaczenie, jednakże w aspekcie partii politycznych kojarzy się jednoznacznie z historią walki o wolność naszego kraju. Jest to związane z okresem II wojny światowej oraz istniejącej silnej opozycji w postaci nie tylko wojsk partyzanckich, ale również prób odbudowania sceny politycznej, która poprzez swoje działania miała stanowić wsparcie dla walczących rodaków. „Gruba czwórka” to przykład stworzenia porozumienia wśród przedstawicieli skrajnie odmiennych poglądów w celu uzyskania zamierzonego celu. Partie wchodzące w skład „czwórki” różniły się pod każdym względem

Od momentu wybuchu II wojny światowej zaczęła powstawać konspiracja polityczna. W październiku 1939 roku działacze rozwiązanej we wrześniu PPS utworzyli Centralne Kierownictwo Ruchu Mas Pracujących Miast i Wsi - Wolność -Równość -Niepodległość (PPS-WRN). Partia ta wchodziła w skład rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie i pod kryptonimem "Koło" współtworzyła struktury Polskiego Państwa Podziemnego w okupowanym kraju. Jej organem zbrojnym była Gwardia Ludowa. 

Stronnictwo Ludowe występujące pod kryptonimem "Trójkąt" przyjęło...

Podobne wypracowania