Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wybory prezydenckie 1990 - kandydaci, przebieg, znaczenie

Początkiem wyborów prezydenckich w 1990 roku, czyli w zaledwie rok po odbyciu się poprzednich wyborów na ten urząd, zapoczątkowało oświadczenie Lecha Wałęsy z 17 września 1990 roku. Oznajmił on wówczas, iż zamierza ubiegać się o fotel prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednym z osiągnięć rządu Tadeusza Mazowieckiego było rozwiązanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co nastąpiło pod koniec stycznia 1990 roku. Jednakże Wojciech Jaruzelski nadal sprawował funkcję prezydenta państwa. W środowiskach opozycyjnych związanych z Solidarnością pojawił się postulat przyspieszonych wyborów prezydenckich. 

Dzień po wydaniu oświadczenia przez L. Wałęsę, 18 września 1990 roku, W. Jaruzelski skierował do Sejmu list, w którym wyraził zgodę na skrócenie swojej kadencji. W dniu 27 września Sejm RP przyjął ustawę o trybie wyboru prezydenta. 2 października 1990 roku Marszałek Sejmu - Mikołaj Kozakiewicz - wyznaczył datę, w której odbyły się pierwsze w historii Polski powszechne i bezpośrednie wybory prezydenckie. Miały się one odbyć dnia 25 listopada 1990 roku. 

Do wyborów prezydenckich stanęło sześciu kandydatów. Byli to Roman Bartoszcze, Włodzimierz Cimoszewicz, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Moczulski, Stanisław Tymiński, Lech Wałęsa.W rzeczywistości w trakcie kampanii poważnie traktowane były kandydatury Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego. W I turze, która odbyła się 25 listopada, zwyciężył Lech Wałęsa oraz, nieznany bliżej, bezpartyjny kandydat Stanisław Tymiński. Najwięcej poparcia uzyskał on w małych miastach oraz na wsi.

Premier Mazowiecki bezpośrednio po swej przegranej podał się do dymisji (dnia 27 listopada 1900 roku). Dnia 9 grudnia 1990 roku odbyła się II tura, w której Lech Wałęsa uzyskał 74,25% głosów, a Stanisław Tymiński 25,75%. W ten sposób zatwierdzono wygraną Wałęsy. Dokonało tego Zgromadzenie Narodowe dnia 22 grudnia 1990 roku. Tego samego dnia przyjęto przysięgę prezydenta Lecha Wałęsy. 

Podobne wypracowania do Wybory prezydenckie 1990 - kandydaci, przebieg, znaczenie