Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wybory prezydenckie 1990 - kandydaci, przebieg, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początkiem wyborów prezydenckich w 1990 roku, czyli w zaledwie rok po odbyciu się poprzednich wyborów na ten urząd, zapoczątkowało oświadczenie Lecha Wałęsy z 17 września 1990 roku. Oznajmił on wówczas, iż zamierza ubiegać się o fotel prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednym z osiągnięć rządu Tadeusza Mazowieckiego było rozwiązanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co nastąpiło pod koniec stycznia 1990 roku. Jednakże Wojciech Jaruzelski nadal sprawował funkcję prezydenta państwa. W środowiskach opozycyjnych związanych z Solidarnością pojawił się postulat przyspieszonych wyborów prezydenckich. 

Dzień po wydaniu oświadczenia przez L. Wałęsę, 18 września 1990 roku, W. Jaruzelski skierował do Sejmu list, w którym wyraził zgodę na skrócenie swojej kadencji. W dniu 27 września Sejm RP przyjął ustawę o trybie wyboru prezydenta. 2 października 1990 roku Marszałek Sejmu - Mikołaj Kozakiewicz - wyznaczył datę, w której odbyły się pierwsze w historii Polski powszechne i bezpośrednie wybory prezydenckie. Miały się one odbyć dnia 25 listopada 1990 roku. 

Do wyborów prezydenckich stanęło sześciu kandydatów. Byli to Roman Bartoszcze, Włodzimierz Cimoszewicz, Tadeusz Mazowiecki, Leszek...

Podobne wypracowania