Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Partie polityczne - partie polityczne w Polsce po 1989 roku - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od momentu przemian politycznych, które zaszły w ustroju politycznym w Polsce, zasadniczo można podkreślić występowanie dwóch równoległych i naprzemiennie trzymających władzę obozów - ugrupowań prawicowych i lewicowych.

Bezpośrednio po wyzwoleniu się spod wpływu Związku Radzieckiego oraz zniesienia ustroju totalitarnego w Polsce, największe poparcie na scenie politycznej zdobyły partie, w skład których wchodzili walczący o wolność i demokrację politycy. Dlatego też układ sił był od początku tego okresu po stronie członków „Solidarności”, a nie byłych działaczy PZPR. 

Pierwsze wybory prezydenckie wygrał czołowy przedstawiciel walki o wolność, L. Wałęsa. Natomiast przed pięć lat jego kadencji układ sił w państwie znacząco się zmienił. Ponowne wybory prezydenckie (w sumie dwie kadencje) wygrał z kolei przedstawiciel partii skrajnie lewicowej (SLD), Aleksander Kwaśniewski. Było to idealnym zobrazowaniem panujących w Polsce nastrojów politycznych. Następny prezydent, L. Kaczyński, był reprezentantem skrajnie prawicowej partii, PiS. Po jego tragicznej śmierci urząd objął B. Komorowski, również wywodzący się z partii o charakterze prawicowym (PO).

Warto podkreślić, iż w przypadku podziału...

Podobne wypracowania