Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zamach stanu w Chile - Augusto Pinochet i zamach stanu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Generał Augusto Pinochet urodził się w 1915 r. i zmarł w 2006 r. w Chile. Był dyktatorem Chile i jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX w. Kontrowersje wokół postaci generała Pinocheta dotyczą przede wszystkim jego metod działania, polityki społecznej i bezwzględności wobec opozycji zwłaszcza komunistów. Sytuacja w Chile w momencie pojawienia się gen. Pinocheta nie wyglądała zbyt optymistycznie.

Po okresie umiarkowanych rządów chadeckich w 1970 r. do władzy w Chile doszła koalicja ludowo-socjalistyczna Salvadora Allende. Grupa Allende mimo silnego i spójnego programu politycznego nie potrafiła zaprowadzić radykalnych reform, które dziś według specjalistów były niezbędne. Allende próbował przyspieszyć reformę rolną , znacjonalizował banki i nawiązał przyjazne stosunki z ZSRR co stanowiło niekorzystną sytuację dla USA, którzy obawiali się wpływów radzieckich w Ameryce Łacińskiej. Allende nie spełnił zamierzonych celów i doprowadził do hiperinflacji oraz chaosu gospodarczego. Wobec tak dramatycznej sytuacji w 1973 r. doszło do zamachu stanu na czele którego stał generał Augusto Pinochet, dokonał przewrotu w którym zginął Allende i objął władzę.

Pinochet popierany zarówno...

Podobne wypracowania