Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieczysław Rakowski - Rząd Rakowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

14. października 1988 r. nastąpiła zmiana na stanowisku premiera rządu PRL, ustępującego razem ze swoim gabinetem Zbigniewa Messnera zastąpił Mieczysław Rakowski. Nowy rząd powstał w burzliwym okresie gwałtownych przemian ustrojowych w kraju oraz stanął przed niełatwym zadaniem powolnego przestawiania mechanizmów państwowych i gospodarczych z typowo socjalistycznych na względnie demokratyczne i kapitalistyczne.

To właśnie odejście od twardych zasad gospodarki centralnie planowanej, jaka miała miejsce w komunistycznym państwie polskim na przestrzeni ostatniego półwiecza, stało się priorytetem dla nowo wybranej ekipy rządzącej. Poprzez przeprowadzenie bardzo szybkich i często radykalnych reform rynkowych starano się zliberalizować polską gospodarkę, aby w najbliższym czasie dostosować ją do zachodnich mechanizmów kapitalistycznych. Podjęto również próby uchwalenia przez sejm reform o działalności gospodarczej wspierających drobnych przedsiębiorców oraz ustawy o komercjalizacji wybranych przedsiębiorstw. Kontynuatorem rozpoczętych przez rząd Rakowskiego reform w latach późniejszych okazał się być Leszek Balcerowicz, któremu to przypisuje się sprawną transformację gospodarki polskiej według standardów stylu zachodniego.

Rząd...

Podobne wypracowania