Mieczysław Rakowski - Rząd Rakowskiego
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
14. października 1988 r. nastąpiła zmiana na stanowisku premiera rządu PRL, ustępującego razem ze swoim gabinetem Zbigniewa Messnera zastąpił Mieczysław Rakowski. Nowy rząd powstał w burzliwym okresie gwałtownych przemian ustrojowych w kraju oraz stanął przed niełatwym zadaniem powolnego przestawiania mechanizmów państwowych i gospodarczych z typowo socjalistycznych na względnie demokratyczne i kapitalistyczne.
To właśnie odejście od twardych zasad gospodarki centralnie planowanej, jaka miała miejsce w komunistycznym państwie polskim na przestrzeni ostatniego półwiecza, stało się priorytetem dla nowo wybranej ekipy rządzącej. Poprzez przeprowadzenie bardzo szybkich i często radykalnych reform rynkowych starano się zliberalizować polską gospodarkę, aby w najbliższym czasie dostosować ją do zachodnich mechanizmów kapitalistycznych. Podjęto również próby uchwalenia przez sejm reform o działalności gospodarczej wspierających drobnych przedsiębiorców oraz ustawy o komercjalizacji wybranych przedsiębiorstw. Kontynuatorem rozpoczętych przez rząd Rakowskiego reform w latach późniejszych okazał się być Leszek Balcerowicz, któremu to przypisuje się sprawną transformację gospodarki polskiej według standardów stylu zachodniego.
Rząd Rakowskiego podjął także wielce niepopularną w społeczeństwie decyzję o złożeniu wniosku o upadłość Stoczni Gdańskiej (wówczas im. Lenina), która przyczyniła się do spadku poparcia dla ekipy rządzącej. Dzisiejsi przeciwnicy Rakowskiego zarzucają mu, iż za jego kadencji zapoczątkowany został proces tzw. uwłaszczenia nomenklatury, czyli prywatyzacji części majątku publicznego, który trafił w ręce byłych działaczy PZPR, a także postęp rozwarstwienia się społeczeństwa.
Niewątpliwą zasługą gabinetu Mieczysława Rakowskiego jest fakt, iż wówczas w decydującą fazę wkroczyły, zapoczątkowane wcześniej przez Jaruzelskiego i Kiszczaka, reformy polityczno-ustrojowe, które zakończyły się podpisaniem porozumień wyznaczających m.in. termin pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych na 4. czerwca 1989 r.
W wyborach czerwcowych Mieczysław Rakowski – po raz pierwszy od 1972 r. – nie zdołał uzyskać mandatu do Sejmu RP, przez co zmuszony był złożyć swoją dymisję z funkcji premiera w dniu 4. lipca 1989 r. Sejm rozpatrzył i przyjął ten wniosek jednak dopiero 1. sierpnia 1989 r., równocześnie zlecając misję tworzenia rządu Czesławowi Kiszczakowi. Nowemu premierowi nie udało się jednak od razu stworzyć nowego gabinetu, dzięki czemu faktycznie rząd Rakowskiego (ale bez samego Rakowskiego) funkcjonował do 12. września 1989 r.
Podobne wypracowania do Mieczysław Rakowski - Rząd Rakowskiego
- Zamach stanu w Chile - Augusto Pinochet i zamach stanu
- Próba porozumienia: papież Paweł VI-Edward Gierek - gesty pojednawcze w stronę Kościoła
- Ludwik Jagiellończyk - władca Królestw Węgier i Czech - biografia
- Rewolucja francuska - przewrót 9 thermidora i rządy Dyrektoriatu
- Mitologia grecka - pomniejsze bóstwa - nimfy, herosi - mity
- Bitwa pod Grunwaldem - opracowanie, streszczenie
- Sokrates - filozofia, poglądy
- Rzym w I w. p.n.e. - Wojny Rzymu z Mitrydatesem
- 17 września 1939 - agresja ZSRR na Polskę
- Mongołowie - Najazdy Mongołów na średniowieczną Europę - opracowanie
- System feudalny
- Alessandro Volta - biografia, życiorys
- Arcybiskup Jakub Świnka i jego wkład w proces zjednoczenia państwa polskiego
- Stosunek Francji, Anglii oraz USA do sprawy polskiej w okresie I wojny światowej
- Dualizm w rozwoju gospodarczym Europy w XV-XVII wieku - przyczyny i konsekwencje dla Europy Zachodniej i Polski
- Sejm Czteroletni - stronnictwa, obozy polityczne przed i w trakcie Sejmu Wielkiego
- Cmentarz Orląt Lwowskich - dewastacja - decyzja władz ZSRR (1971 r.)
- Stefan Czarniecki - charakterystyka, bitwy, ciekawostki
- Zbrodnia katyńska - omówienie
- PAX - Stowarzyszenie PAX - założenie, cele