Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Mikołajczyk - działalność rządu w latach 1943-1944 - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rząd pod przewodnictwem Stanisława Mikołajczyka przetrwał od 14 lipca 1943 roku do 24 listopada 1944 roku. Jednym z pierwszych działań premiera była próba, podjęta za pośrednictwem brytyjskim, uzgodnienia działań wojennych pomiędzy armią sowiecką a krajową. Nie spotkała się jednak ona z zainteresowaniem faktycznym ze strony Związku Radzieckiego. Stalin miał już bowiem własne plany co do Polski, do których zdecydowanej realizacji przystąpił wraz z utworzeniem tzw. Polski Lubelskiej. Według jej założeń armia, która nie współdziałała z Armią Czerwoną (co w praktyce oznaczało: nie podporządkowana Armii Czerwonej) jest wrogiem.

Gdy Armia Czerwona na początku 1944 roku przekroczyła polskie granice, rząd Mikołajczyka zdecydowanie podkreślił, że jedynym legalnym rządem jest rząd emigracyjny, a weryfikacja wschodniej granicy Polski sprzed wojny nie zostanie zaakceptowana przez Polskę. Granica ta stała się punktem zapalnym. Zaproponowano, że nowa granica będzie przebiegała wzdłuż linii Curzona, ale ta propozycja została odrzucona. Za rządem polskim nie stanęły mocarstwa zachodnie, gdyż od kiedy Związek Radziecki zmienił sojusznika, a tym samym przestał być wrogiem, dostarczając mnóstwa żołnierzy, zależało zarówno Wielkiej Brytanii, jak i...

Podobne wypracowania