Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Some people prefer to eat at food stands or in restaurants. Other people prefer to prepare and eat food at home. What's your opinion? - Niektórzy ludzie wolą jadać na mieście. Inni preferują przygotowywać posiłki w domu. Jaka jest twoja opinia?

When I was a child I used to eat at home every day. I still believe that homemade food is the tastiest and the healthiest one. However, I often decide to go out and eat in the restaurants at the moment. Why?

First and foremost, sometimes I am just too lazy to cook for myself. It takes too long and I've always claimed that cooking is not my cup of tea. What is even worse is that my parents don't feel like cooking for me anymore and my partner works full-time. It is a shame indeed. Grandma is my only hope. Unfortunately, she lives quite far so I am not able to visit her every day.

From this point of view, one can easily come to the conclusion that the only hope for them is eating at food stands or in restaurants. I wouldn't have to waste my precious time cooking and I would have a great opportunity to get to know all the fancy eating places in the area. In my opinion, this idea is pretty good. The only problem is my budget. If I decide to eat in restaurants more often than once a week, I will surely get into some family troubles. It's really a shame but my credit card does have a limit. Eating at food stands may seem economical but it is not.

On the other hand, I am always rushing about. Sometimes I prefer  just to order a pizza to the office. Usually, I get home around eight pm. In a restaurant I don't need to wait for food and you can be almost 100% sure that the meal is going to be taste.

Sadly, I need to claim that food in restaurants is not that healthy either. It depends on where you go but most of the time it is better to eat at home. The food prepared at home is thoroughly cooked and cleaned. As above mentioned, there is nothing that tastes better than grandma's meal. Furthermore if you're dinning at home, you have a great chance to spend a quality time with your family. It is the time when everyone can share problems with each other and discuss what happened during the day. You feel comfortable and relax.

To conclude, I would like to mention that everyone has their own preferences. They depend on one's lifestyle and family relationships. However, I would love to eat at home every day. Even though I am not a good cook, sometimes it is worth to suffer a little bit to spend some lovely time with the family.

Tłumaczenie

Kiedy byłam dzieckiem, jadałam w domu każdego dnia. Nadal uważam, że domowe jedzenie jest najsmaczniejsze i najzdrowsze. Jednakże coraz częściej decyduje się jadać w restauracjach. Dlaczego?

Na samym początku chciałabym wspomnieć, że czasem jestem zbyt leniwa, by gotować dla siebie. Zabiera mi to zbyt dużo czasu i muszę przyznać, że gotowanie nie jest czymś, co lubię. Co gorsza, moi rodzice nie czują się zobowiązani do przygotowywania mi posiłków, a mój partner pracuje na pełnym etacie. To naprawdę wielka szkoda. Jedyną moją nadzieją jest babcia. Niestety mieszka zbyt daleko bym mogła ją codziennie odwiedzać.

Z tego punktu widzenia możesz dojść do wniosku, że powinno się zacząć jadać na mieście. Nie musiałabym wtedy tracić swojego cennego czasu w kuchni i miałabym świetną okazję, by poznać wszystkie najmodniejsze lokale w okolicy. Moim zdaniem taki pomysł wydaje się być całkiem do rzeczy. Jedynym problemem jest stan mojego portfela. Gdybym chciała jadać w restauracjach częściej niż raz w tygodniu, mogłabym znaleźć się w rodzinnych tarapatach. Przykro mi to oświadczyć, ale moja karta kredytowa posiada pewien limit. Jedzenie na mieście może wydawać się ekonomiczne, ale tak naprawdę nie jest.

Z drugiej strony, cały czas się gdzieś spieszę. Wolę zamówić pizzę niż gotować kolację o ósmej wieczorem. W restauracji nie muszę czekać na posiłek i mogę być prawie w 100% pewna, że będzie smaczny.

Niestety muszę przyznać, że jedzenie w restauracjach może być również niezdrowe. Oczywiście to zależy od tego, gdzie się udasz, jednakże w większości przypadków lepiej zjeść w domu. Jedzenie tam przygotowane jest zawsze dogotowane i higieniczne. Zresztą (jak już wcześniej wspomniałam) nie ma na świecie nic lepszego niż przepisy babci. Dodatkowo, jedząc w domu, masz wspaniałą szansę, by spędzić trochę czasu w rodzinnym gronie. To czas, kiedy można podzielić się problemami i opowiedzieć o tym, co stało się w ciągu dnia. Czujesz się zrelaksowany.

Podsumowując, chciałabym wspomnieć, że każdy ma swoje własne upodobania, które zależą od stylu życia i relacji rodzinnych. Jednakże ja uwielbiam jadać w domu. Mimo że nie jestem świetnym kucharzem, czasem warto trochę pocierpieć, by później móc cieszyć się cudownym rodzinnym posiłkiem.

Podobne wypracowania do Some people prefer to eat at food stands or in restaurants. Other people prefer to prepare and eat food at home. What's your opinion? - Niektórzy ludzie wolą jadać na mieście. Inni preferują przygotowywać posiłki w domu. Jaka jest twoja opinia?