Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Horacy „Do Deliusza” - analiza i interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Horacego zatytułowany „Do Deliusza” jest jednym z bardziej znanych. Osoba, do której zwraca się podmiot liryczny była przyjacielem Horacego.

Wiersz ma budowę stroficzną. Składa się z siedmiu strof. Każda z nich posiada cztery wersy. Mają one jednakową ilość sylab, a mianowicie jedenaście. Zauważamy wiele środków artystycznych, między innymi: epitety ( „bogaty”, „podłej”),  metafory ( „pod przykryciem żyjesz nieba”) czy też apostrofę ( „Deli”).

Podmiot liryczny zwraca się do swojego przyjaciela, Deliusza i udziela mu rad dotyczących życia. Bardzo widoczna jest tutaj inspiracja zarówno filozofią stoicką, jak i epikurejską. Osoba mówiąca w utworze zaleca przyjacielowi kierowanie się zasadą złotego środka oraz bycie nieugiętym, niezachwianym w swoich postanowieniach, bez względy na okoliczności.

„Czy dobrze pójdą, czy opatrznie rzeczy”- nie ważne, czy spotka nas w życiu coś dobrego czy też złego, powinniśmy zachować spokój i nie pozwolić ponieść się emocjom. Jest to typowa zasada stoików, którzy postulowali obojętność wobec wypadków życia.

Jednocześnie podmiot liryczny radzi przyjacielowi, aby korzystał z...

Podobne wypracowania