Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Horacy „Do mecenasa” - analiza i interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Horacy uważany jest za jednego z najwspanialszych rzymskich poetów okresu starożytności. Utwór zatytułowany „Do mecenasa” stanowi swoisty manifest poetycki twórcy.

Wiersz ma budowę stroficzną. Składa się z sześciu strof. Każda z nich posiada cztery wersy.  Utwór jest regularny, ponieważ w każdym wersie zauważamy taką samą ilość sylab, a mianowicie jedenaście. Podmiot liryczny, który możemy utożsamiać z samym Horacym zwraca się do swojego mecenasa i wyraża swój pogląd na życie poety. W utworze odnajdujemy liczne środki artystyczne, między innymi: epitety („niezwykłe”, „kruche”), apostrofę („Mecenasie mój drogi”), metafory ( „skóra golenie mi ściska”) czy też wyliczenia.

W pieśni tej podmiot liryczny opisuje poniekąd sytuację poety. Mówi jednak w sposób bezpośredni o sobie. Horacy porównuje się do łabędzia, który wtedy symbolizował poetyckie natchnienie, ale był też swoistym atrybutem artysty. Osoba mówiąca w wierszu wyobraża sobie sytuację, kiedy sama zamienia się w ptaka i wznosi się nad światem, w niebo. Jest to metaforyczne ukazanie sytuacji oddziaływania poetyckiej twórczości na ludzi i wiele pokoleń.

Horacy...

Podobne wypracowania