Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - opracowanie powieści

„Podróże Guliwera” Jonathana Swifta to jedna z najwspanialszych powieści przygodowych. Opowiada ona niesamowitą historię człowieka, który przeżywa fantastyczne, czasem bardzo niebezpieczne przygody.

Tytułowy bohater od dzieciństwa marzy o podróżach, uwielbia żeglować po morzu. Mężczyzna w końcu spełnia te pragnienia i wyrusza w nieznane. Nie wszystko jednak po jego myśli. Guliwer chciał odwiedzić nowe, ciekawe kraje, ale nie przypuszczał, iż trafi do miejsc fantastycznych, niezwykłych. Najpierw bohater przybywa do krainy Liliputów. Są to ludzie mający zaledwie piętnaście centymetrów wzrostu. Guliwer jest dla nich prawdziwym zagrożeniem, mimo to tubylcy zaczynają się przyzwyczajać do przybysza.

Następnie mężczyzna dostaje się do krainy, w której mieszkają Olbrzymi. Guliwer zostaje zabawką małej dziewczynki, ponieważ swoim wzrostem przypomina jedynie niewielką laleczkę. Przeżywa także przygody wśród innych dziwaków, zjawia się między innymi w kraju nawiedzonych uczonych oraz jasnowidzów. Ostatecznie wraca do domu i cieszy się wspólnymi chwilami z rodziną.

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, a historia Guliwera jest na to doskonałym przykładem. Mężczyzna miał okazję poznać wiele ciekawych miejsc i ludzi, wszystkie podróże pozwoliły mu na zdobycie nowej wiedzy i gromadzenie doświadczeń. W krainie Liliputów Guliwer przekonuje się, co znaczy mieć władzę, wzbudzać strach i lęk. Czuje się lepszy i silniejszy od innych. Natomiast przebywając wśród Olbrzymów zaczyna rozumieć położenie człowieka małego, zależnego od osób bliskich, niepewnego jutra. Każde z odwiedzonych  przez bohatera miejsc uczy go czegoś nowego, wzbogaca wewnętrznie, prezentuje coś zupełnie nowego. Guliwer miał okazję doświadczyć tego, co nieznane, skonfrontować swoją wiedzę z tym, co właśnie ujrzał.

„Podróże Guliwera” to wspaniała, naprawdę kształcąca powieść. Czytelnik ma okazję poznać nowe lądy, dowiedzieć się o fantastycznych krainach i mieszkających w nich ludziach.

Widzimy także, jak zmienia się Guliwer. Chociaż przeżywa wspaniałe chwile, zaczyna doceniać swoją rodzinę. Po przebytych rejsach wraca do domu rodzinnego i docenia stabilizację. Jak widać podróże kształtują nasze charaktery, a bohater powieści Jonathana Swifta jest tego doskonałym przykładem.

Podobne wypracowania do Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - opracowanie powieści