Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Legenda o świętym Aleksym” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Legenda o świętym Aleksym jest wspaniałą średniowieczną opowieścią o człowieku, który poświęcił swoje życie Bogu.

Aleksy był młodzieńcem, który pochodził z bogatego, rzymskiego rodu. Niczego mu nie brakowało, rodzina zapewniała mu wszystko, czego potrzebował. Otaczał się kosztownościami, wiódł dostatnie i spokojne życie. Wolą rodziców było, aby poślubił wybraną przez nich kobietę, a syn nie zamierzał się im sprzeciwiać. Jednak już podczas nocy poślubnej Aleksy zrozumiał, iż nie jest to jego przeznaczenie, że będąc małżonkiem nie zazna szczęścia i wewnętrznego spokoju.

Poprosił więc żonę o zgodę na odejście i postanowił wyruszyć w świat. Zabrał ze sobą kosztowności, a następnie oddał je potrzebującym ludziom. Rozpoczął wtedy ascetyczne życie, a wolny czas spędzał na modlitwach i medytacji. Zrezygnował ze wszystkich przyjemności i poświęcił się Bogu. Zrządzenie losu sprawiło, iż znalazł się ponownie w rodzinnej miejscowości. Zamieszkał pod schodami swojego domu, jednak przywdział strój żebraka. Bliscy go nie rozpoznali, a on wcale o to nie zabiegał. Każdego dnia modlił się i pomagał innym, żywił się paszą dla domowych zwierząt. Prawda wyszła dopiero wówczas, kiedy Aleksy żegnał się z życiem. Jego śmierci towarzyszyły niesamowite...

Podobne wypracowania