Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Legenda o świętym Aleksym” - opracowanie utworu

Legenda o świętym Aleksym jest wspaniałą średniowieczną opowieścią o człowieku, który poświęcił swoje życie Bogu.

Aleksy był młodzieńcem, który pochodził z bogatego, rzymskiego rodu. Niczego mu nie brakowało, rodzina zapewniała mu wszystko, czego potrzebował. Otaczał się kosztownościami, wiódł dostatnie i spokojne życie. Wolą rodziców było, aby poślubił wybraną przez nich kobietę, a syn nie zamierzał się im sprzeciwiać. Jednak już podczas nocy poślubnej Aleksy zrozumiał, iż nie jest to jego przeznaczenie, że będąc małżonkiem nie zazna szczęścia i wewnętrznego spokoju.

Poprosił więc żonę o zgodę na odejście i postanowił wyruszyć w świat. Zabrał ze sobą kosztowności, a następnie oddał je potrzebującym ludziom. Rozpoczął wtedy ascetyczne życie, a wolny czas spędzał na modlitwach i medytacji. Zrezygnował ze wszystkich przyjemności i poświęcił się Bogu. Zrządzenie losu sprawiło, iż znalazł się ponownie w rodzinnej miejscowości. Zamieszkał pod schodami swojego domu, jednak przywdział strój żebraka. Bliscy go nie rozpoznali, a on wcale o to nie zabiegał. Każdego dnia modlił się i pomagał innym, żywił się paszą dla domowych zwierząt. Prawda wyszła dopiero wówczas, kiedy Aleksy żegnał się z życiem. Jego śmierci towarzyszyły niesamowite cuda i każdy dowiedział się, jak dobrym i wspaniałym człowiekiem był bohater.

Legenda ta przedstawia kogoś, kto zrezygnował z radości i przyjemności życia, aby stać się lepszym i bardziej wartościowym człowiekiem. Aleksy zrozumiał, iż bogactwa i złoto nie wystarczą, aby czuć się szczęśliwym i spełnionym. Ludzie powinni rozwijać się wewnętrznie, kształcić, wzmacniać silną wolę i dążyć do celu. Bohater legendy był bardzo wierzący, dlatego postanowił, że poświęci się Bogu. Stał się ascetą, który modlił się i medytował. Nie robił tego jednak bez przyczyny, po prostu czuł, że takie jest jego powołanie, że tego potrzebuje. Być może w końcu spełnił swoje marzenia i doznał satysfakcji związanej z własną egzystencją. Myślę też, że ta średniowieczna opowieść pokazuje bohatera, który bardziej od siebie i kosztowności kochał ludzi i Boga. To dla nich opuścił żonę i wybrał żebracze życie.

Święty Aleksy do dziś stanowi wzór średniowiecznego ascety, zachowania wartego naśladowania i uwagi.

Podobne wypracowania do „Legenda o świętym Aleksym” - opracowanie utworu