Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady cz. III” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Mickiewicz w III części swojego dramatu ukazał rozmaitych bohaterów, którzy musieli zmierzyć z bardzo trudną sytuacją niewoli.

Głównym i najważniejszym bohaterem jest Konrad, znany wcześniej jako Gustaw. Mężczyzna jest prawdziwym patriotą, który nie potrafi się pogodzić z rządami Rosjan i niekończącym się cierpieniem rodaków. Jego największym marzeniem jest udzielenie pomocy Polakom oraz pokonanie władz rosyjskich.

Konrad zwraca się do Boga z żądaniem mocy i siły, dzięki której mógłby pokonać wroga. Wierzy, iż byłby do tego zdolny, ujawnia się tutaj zbytnia pewność siebie, a także pycha. Nie wynika to jednak ze złej woli bohatera, on po prostu pragnie uratować Polskę. Jest gotowy nawet wystąpić przeciwko Bogu, jeśli to miałoby dać mu siłę do walki z caratem. Oczywiście Konrad jest chrześcijaninem, ale w sytuacji kryzysu dopada go bunt. Bohater charakteryzuje się postawą prometejską, chce zmienić świat na lepszy, buntuje się przeciwko wszystkiemu i wszystkim.

Ksiądz Piotr jest swoistym przeciwieństwem Konrada. Najbardziej widoczną jego cechą jest pokora. To właśnie dzięki niej mężczyzna zostaje wybrany spośród tłumu wiernych i dane jest mu poznanie przyszłości Polski. Bohater jest księdzem z prawdziwego...

Podobne wypracowania