Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Pieśń o Rolandzie” - bohaterowie. Charakterystyka

„Pieśń o Rolandzie” to średniowieczna opowieść o wspaniałym rycerzu, który dla swojego króla oraz kraju jest gotowy oddać życie. Do dziś utwór ten stanowi źródło wiedzy o ideale średniowiecznego wojownika.

Roland to główny bohater utworu. Mężczyzna jest francuskim rycerzem i służy Karolowi Wielkiemu. Dowodzi jednym z oddziałów wojska i wśród innych rycerzy znany jest jako dobry i odważny wódz. Roland to silny i dobrze zbudowany mężczyzna. Posiada nieprawdopodobną siłę fizyczną, dlatego niewielu wojowników jest w stanie mu dorównać. Bohater utworu to odważny człowiek. Niczego się nie boi, nie waha się przed walką.

Jego celem jest przede wszystkim zniszczenie wroga oraz obrona kraju. Warto dodać, iż Roland jest wyznawcą religii chrześcijańskiej, czym bardzo się szczyci. Uważa on, iż walczy także w imię Boga, dlatego powinien zwyciężyć. Mimo wielu zalet, bohater wydaje się  czytelnikowi nieco zarozumiały i zbyt pewny siebie. Być może były to jednak cechy konieczne, aby stać się dobrym wojownikiem.

Roland stanowi ideał średniowiecznego rycerza, ponieważ nawet w obliczu śmierci zachowuje się godnie. Umierając wspomina jeszcze wartości, którymi kierował się w życiu, takie jak wiara, odwaga czy honor.

Karol Wielki to kolejny bohater utworu, który zasługuje na naszą uwagę. Jest to władca nie tylko odważny i sprawiedliwy, ale przede wszystkim dobry dla swojego ludu. Podejmując decyzje dotyczące kraju, zawsze myśli o swoich poddanych. Mężczyzna bardzo kochał i cenił swojego najlepszego rycerza Rolanda, dlatego po jego śmierci dokonuje zemsty na oprawcy. Widzimy, iż sam jest doskonałym rycerzem, który do perfekcji opanował sztuki walki. Podobnie jak inni wojownicy wyznaje wiarę chrześcijańską i kieruje się nią w życiu codziennym.

Natomiast Oliwier to najlepszy przyjaciel walecznego Rolanda. On także był rycerzem, dzielnym i odważnym, który służył religii i ojczyźnie. Spotyka go podobny los jak przyjaciela, ponieważ ginie w czasie walki. Roland cierpi po jego stracie, zostaje sam na sam z wrogiem i postanawia pomścić śmierć ukochanego kompana.

W „Pieśni o Rolandzie” ukazany jest ideał średniowiecznego rycerza oraz innych, ważnych w tym czasie postaci. Potrzebowano wówczas dobrych i odważnych wojowników. Taki właśnie był Roland, Karol Wielki oraz inni wojownicy.

Podobne wypracowania do „Pieśń o Rolandzie” - bohaterowie. Charakterystyka