Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki - Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Danusia i Jagienka to dwie główne postaci kobiece w powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Autor zbudował je na zasadzie przeciwieństw, ponieważ różnią się one zarówno wyglądem, usposobieniem, jak i cechami charakteru. Obie postaci przedstawione są jednak w jak najbardziej pozytywnym świetle.

Danusia jest córką Juranda ze Spychowa, który wychowuje ją z pomocą księżnej Anny Danuty, gdyż matka dziewczynki została zamordowana przez Krzyżaków. Danusia ma zaledwie dwanaście lat i silnym, dziecięcym uczuciem obdarza zarówno ojca, jak i opiekunkę, tęskniąc jednocześnie za matką, którą często wspomina.

Dziewczynka jest bardzo wrażliwą osóbką, cechuje ją dziecięca nieśmiałość, która każe jej chronić się za sukniami Anny Danuty w chwilach niepewności i zażenowania. Introwertyzm, cichość i zamknięcie w sobie, a także swoista melancholia oraz smutek to jedna strona charakteru Danusi.

Z drugiej strony zauważyć w niej można typową dla dziecka przebiegłość i wykorzystywanie uległych jej osób, np. ojca. Jurand ze Spychowa w rękach córki mięknie jak wosk, dlatego Danusia często płaczem lub przymilnym zachowaniem stara się osiągnąć cele, jakie sobie zamierzyła. Dziecinność...

Podobne wypracowania