Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Makbeta i Lady Makbet - William Szekspir „Makbet”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Makbet oraz jego żona – Lady Makbet są bardzo specyficzną parą. Będąc bohaterami dramatu Szekspira pokazują na swym przykładzie, do czego doprowadzić może pragnienie władzy oraz chora ambicja. I jeśli czytelnik miałby pokusić się o ocenę moralną Lady, sprawa byłaby mniej skomplikowana niż w przypadku jej męża.

Makbet na samym początku był sprawiedliwym i mężnym człowiekiem. Dowodził wojskami, nie cofał się przed żadnym niebezpieczeństwem, kochał i był kochany przez przyjaciół, np. Banka i cieszył się szacunkiem podległych mu ludzi. Jednak wszystko zmieniło się, kiedy spotkał wiedźmy przepowiadające mu, ze zostanie królem. Ta informacja sprawiła, że zaczął myśleć o sposobach dojścia do władzy. Rozważał różne drogi, aby ten cel osiągnąć, a nie zawsze były to sposoby zgodne z wcześniej wyznawanymi zasadami etycznymi bohatera.

Możemy rozmyślać, czy wiedźmy, które przepowiedziały Makbetowi królowanie były tak naprawdę złymi pierwiastkami w duszy mężczyzny, które Szekspir ubrał w postać odrażających widm, czy może były one symbolem losu, na który człowiek nie ma wpływu, czy wreszcie możemy potraktować je jako element fantastyczny, a Makbeta słyszącego ich głosy – po prostu jako żądnego władzy mężczyznę.

Fakt...

Podobne wypracowania